Planeta Utopia
Planeta Utopia
Planeta Utopia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lasati imaginatia sa va poarte in zbor pe o planeta indepartata, o planeta a fanteziei unde veti intalni personaje de basm, animale mistice si unde totul este posibil
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in

 

 Recomandari

Go down 
5 posters
AuthorMessage
Phoenix Hime
MEMBRU
MEMBRU
Phoenix Hime


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 356
Kwan Kwan : 686
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Dreams

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 1

Recomandari Empty
PostSubject: Recomandari   Recomandari Icon_minitimeMon Mar 30, 2015 11:14 am

Daca tot ne plac miturile si legendele, pentru cei care vor sa afle mai multe, recomand Miturile si legendele Greciei Antice de N.A.Kun. In ea sunt povestite miturile fundamentale ale grecilor.
De asemenea, pentru ca ne plac si fiintele si creaturile magice, recomand Mitologie Româna de Romulus Vulcanescu. Sunt descrise acolo creaturi precum: femeile pesti, femeile serpi, pasari misterioase etc. Sunt adunate de pe tot teritoriul Romaniei.
Si alte carti care mi-au placut si m-au impresionat sunt:
Fantoma de la opera de Gaston Leroux
Arta conversatiei de Ileana Vulpescu
Maestrul si Margareta de Mihail Bulgakov
Coliba unchiului Tom
Kafka pe malul marii de Haruki Murakami
In cautarea oii fantastice, tot de Haruki Murakami
Imparateasa Orhidee
Memoriile unei gheise
Crima si pedeapsa de Dostoievski
Tronul de clestar
Back to top Go down
Rogue
MEMBRU
MEMBRU
Rogue


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 263
Kwan Kwan : 324
Varsta Varsta : 29
Localizare Localizare : in your mind!

Recomandari Empty
PostSubject: Re: Recomandari   Recomandari Icon_minitimeWed Sep 14, 2016 8:41 pm

eu vă recomand Alb și Negru, e una din cele mai bune cărți
și Ramses, fiul luminii, e cartea mea preferată, dar depinde de gusturi
Back to top Go down
Maricica
MEMBRU
MEMBRU
Maricica


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 166
Kwan Kwan : 138

Recomandari Empty
PostSubject: Re: Recomandari   Recomandari Icon_minitimeTue May 28, 2019 12:34 am

rekomand si eu revista Bravo, e cul tare, jtiu ca nu e carte, dar gasesti artikole foarte intresate.
Back to top Go down
Venom
PREMIUM MEMBER
PREMIUM MEMBER
Venom


Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 1996
Kwan Kwan : 4230
Localizare Localizare : fairy land

Recomandari Empty
PostSubject: Re: Recomandari   Recomandari Icon_minitimeTue May 28, 2019 1:18 am

dada, shi bravo girl e faina
Back to top Go down
https://www.google.ro/
Xiphion.
MEMBRU
MEMBRU
Xiphion.


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 66
Kwan Kwan : 69
Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Iceland

Recomandari Empty
PostSubject: Re: Recomandari   Recomandari Icon_minitimeSun Sep 29, 2019 6:44 pm

Eu vă recomand Extrem de tare și incredibil de aproape​ (click pentru a descărca)
• Autor: Jonathan Safran Foer
• Descriere:
Dragă cititorule,
Mă numesc Oskar şi sunt inventator, astrofizician şi fan Beatles. Am nouă ani.
Tati a murit la 11 septembrie 2001. Chiriaşul bunicii e mut şi are palmele tatuate cu DA şi NU. În camera lui tati am găsit o cheie pe care am de gând s-o încerc în toate încuietorile din New York. Ştiai că acum sunt mai mulţi oameni vii pe Pământ decât au fost vreodată? Adică, dacă ar vrea cu toţii să-l joace pe Hamlet în acelaşi timp, n-ar putea, pentru că n-ar fi destule cranii! Asta e povestea mea, pe care n-am de gând să ţi-o spun de un googolplex de ori. Ce noroc pe tine că m-ai întâlnit!

Oskar Schell este inventator, francofil, explorator, pacifist, astrofizician amator, bijutier, admirator al lui Stephen Hawking şi fan Beatles. Are nouă ani. Şi o misiune secretă: să străbată New Yorkul în căutarea încuietorii la care se potriveşte o cheie misterioasă, găsită printre lucrurile tatălui său, victimă a atentatului de la 11 septembrie. Din specia inocenţilor inspiraţi care s-au mai făcut „auziţi“ în literatură de la William Faulkner la Kurt Vonnegut, Oskar filtrează lumea prin lentilele lui de copil supradotat, poate autist, poate doar dureros de precoce. Are o voce uneori exasperantă, alteori nemaipomenit de duioasă, de cele mai multe ori hipnotică – şi un umor involuntar de zile mari. Ceilalţi doi povestitori, la fel de enigmatici, sunt protagoniştii unei iubiri mutilate, puse sub semnul unei alte tragedii a lumii moderne, şi astfel ia naştere ruta narativă World Trade Center – Dresda – Hiroshima, ca o punere în abis a durerii mai multor generaţii.
Cu toate că Jonathan Safran Foer taie în carnea istoriei recente, nici un rând din roman nu reverberează apocaliptic, dulceag sau tendenţios. La catharsisul emoţional pe care îl provoacă această carte contribuie şi componenta ei vizuală, un alt fel de text, crescut din carnea celui prezent în litere, un alt fel de poveste.
Back to top Go down
http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro/
Sponsored content





Recomandari Empty
PostSubject: Re: Recomandari   Recomandari Icon_minitime

Back to top Go down
 
Recomandari
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Planeta Utopia :: Welcome! :: Off topic :: Diverse :: Carti-
Jump to: