Planeta Utopia
Planeta Utopia
Planeta Utopia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lasati imaginatia sa va poarte in zbor pe o planeta indepartata, o planeta a fanteziei unde veti intalni personaje de basm, animale mistice si unde totul este posibil
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Top posting users this month
Madalina
Aventurile unei zane EmptyAventurile unei zane I_back_catgAventurile unei zane Empty 
Latest topics
» condica de prezenta
Aventurile unei zane Icon_minitimeToday at 12:47 pm by Madalina

» Misiuni
Aventurile unei zane Icon_minitimeTue May 07, 2024 4:06 pm by Madalina

» o excursie in dreamtopia
Aventurile unei zane Icon_minitimeTue May 07, 2024 4:05 pm by Madalina

» La delfinariu (cu Madalina si Priscilla)
Aventurile unei zane Icon_minitimeTue May 07, 2024 4:03 pm by Madalina

» Propuneri
Aventurile unei zane Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:30 pm by Madalina

» Sujata a fost decazuta din staff
Aventurile unei zane Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:29 pm by Madalina

» Princess of dreams (continuare)
Aventurile unei zane Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:21 pm by Saphire Helena

» Berbec
Aventurile unei zane Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:48 pm by Pamella

» Taur
Aventurile unei zane Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:47 pm by Pamella


 

 Aventurile unei zane

Go down 
AuthorMessage
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32621
Kwan Kwan : 120017
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Aventurile unei zane Empty
PostSubject: Aventurile unei zane   Aventurile unei zane Icon_minitimeThu Nov 19, 2009 10:43 pm

Personaje principale:
Sanara:

Aventurile unei zane Zanapadurii-1

Josephine:
Aventurile unei zane ZrusianFinish1

Selene:

Aventurile unei zane ZAngelinaJolieFinish1

Katrina

Aventurile unei zane ZKatrinaFinish

Salem:

Aventurile unei zane Einstain

Rover:

Aventurile unei zane Dragon

Alte personaje secundare: Zeus, Hades,Thor

M-am decis sa fac un fic unde actiunea se petrece in viitor. Personajul principal al ficului este o zana. Fata de fetele obisnuite pare o fata cu super-puteri dar fata de vrajitori pare o fata vulnerabila.
Super-puteri:
Poate controla cele 4 elemente: foc, apa, aer, pamant. poate fierbe sau ingheta orice obiect, poate face orice obiect sa explodeze, poate crea furtuni de natura normala sau electroimagntica.
Stapaneste Dragonul de Foc.
Prin unirea puterilor poate crea Marele Dragon dar aceasta putere si-o foloseste destul de rar.

Simturi: Sanara are 9 simturi: are cele 5 simturi umane mult mai dezvoltate si inca 4 simturi neexistente la oameni.
Simtul vederii mult mai dezvoltat ii permite sa vada normal, in raze x, raze infrarosii, vedere termica.
Hiperauzul ii permite sa auda pana la o distanta de 1000 km.
Mirosul mult mai dezvoltat ii permite sa distinga pana la 3 milioane de arome diferite.
Ea fata de oameni poate detecta 7 tipuri de gust: cele 4 gusturi umane: dulce, sarat, acru si amar. Si inca 3 tipuri de gust care ii permite sa stie din ce categorie face potiunea pe care gustat-o.

In ciuda puterilor ei, Sanara are o serie de slabiciuni:

-Cu toate ca otravurile incuiate nu o afecteaza deloc, potiunile de tip PMN o pot imbolnavi chiar grav, chiar si in cantitati mici de 1 picatura.
-Cu toate ca cele mai letale arme ale incuiatilor nu o pot decat zgaria superficial, anumite arme ale vrajitorilor o pot ucide.
-Obiecte vrajite care se pot intoarce impotriva ei.

Pe planeta ei este o fata obisnuita insa cand ajunge in lumea noastra ea comparata cu fetele obisnuite are super-puteri.
Matusile Sanarei folosesc cand tehnologia cand vrajile. Pe planeta lor este o obisnuinta sa fii mixt.

Generic

http://www.trilulilu.ro/Adi_2008/0c04777dbb836e

Episodul 1

Este o zi de vara a anului 2013. Planeta Fairy, Regatul Fairytopia, Orasul Ahrenbüttelenbek, landul Metropolis, str Trandafirilor nr 7, , intr-un cartier rezidential numit Ammerbüttelhacht , in vila de pe aleea Trandafirilor nr 7, o zana in varsta de 16 ani pe nume Sharma Sanara traieste impreuna cu matusile sale Sharma Josephine si Selene Wagner. Ea a fost data in grija matusilor sale pe cand avea doar 3 ani, parintii ei fiind trimisi intr-o misiune de Comandamentul Intergalactic in partea opusa a universului. Desigur Sanara nu stia cand avea sa se intalneasca cu parintii ei. Sanara avea ca animale de companie un motan negru pe nume Salem dar datorita capacitatilor sale de a vorbi si a avea un IQ ridicat era poreclit Einstein, si un pui de dragon de culoare rosie cu aripi de liliac si ce putea scuipa foc, pe nume Roveredo, dar cel mai des i se spune Rover. Cat de mult se mai chinuise Sanara sa il dreseze si sa il invete ca nu e frumos sa dea foc la diverse lucruri decat la comanda, cat s-a chinuit sa il invete sa nu faca "mizerie" in casa ci in gradina, si cate alte chinuri a avut cu el. Mai ales sa ii il impace pe Salem cu Rover.
Era ora 8.00 dimineata iar Sanara se afla in patul ei in timp ce cele 2 matusi ale sale se aflau in bucatarie si pregateau micul dejun.
Zgomotul storcatorului de fructe o trezi pe Sanara. Puse mana pe telefonul ei mobil care arata ora 8.00 si Sanara se intoarse apoi pe o parte dar in secunda urmatoare in bucatarie intra si Salem
- Salem, du-te si trezeste-o pe Sanara. spuse Selene
- Nu capeti mancare pana nu suntem cutotii toti la masa. O completa Josephine.
Matusa Selene chicoti cu mana la gura.
Salem se duse pe scari alergand catre Dormitorul Sanarei insa gasi usa inchisa. Zgarie usa, o striga pe Sanara, dar Sanara adormise deja din nou. Neavand de ales, Salem cobori din nou iesi in gradina si incepu sa se catere pana la geamul Sanarei. Gasi geamul intredeschis. Se catara dar cand ajunse pe pervazul geamului, geamul cazu, iar Salem se feri tocmai la timp incat acesta sa ii atinga doar coada.
Salem: "Miauuuuuuuu, auuu coada mea. Deja nu o mai suport pe fata asta". Spuse el mormaind. Dar stia ca in adancul sufletului totusi o iubea neconditionat pe Sanara.
Sanara dormea inca adanc cand Salem reusi sa isi elibereze coada si sa faca un salt de pe pervazul geamului pe masuta de telefon din dormitor. Urmatorul salt il facu de pe masuta direct pe pieptul Sanarei care dormea cu fata in sus, si incepu sa o linga cu limba lui aspra.
-Bine, bine, ma scol. Salem, nu ma mai linge atata. Da-te jos. Ii spuse ea motanului.
Apoi Salem vru sa faca din nou un salt, de pe pieptul Sanarei pana pe masuta de telefon dintre cele 2 fotolii, insa de data asta nu nimeri masuta, ci aluneca intre masuta, si unul dintre fotolii, daramand o vaza care se sparsese in cateva zeci de cioburi.
- Salem, fii mai atent te rog. Ii spuse Sanara.
-Sanara, ce s-a auzit? se auzi vocea matusii Josephine.
- Nimic, matusa. ii spuse Sanara.
Desi Matusile erau jos la bucataria de la parter iar camera Sanarei era la etajul 1, ele se puteau auzi intre ele, cat si auzi ce se intampla prin casa, din cauza ca auzul zanelor e mult mai dezvoltat decat al oamenilor.
Apoi Sanara stranse cioburile, le aseza pe masuta si isi intinse degetul magic catre cioburi si se gandi la vaza iar cioburile se ridicara in aer si se asezara asemeni unui puzzle la loc, formand din nou vaza.
Iar Sanara o lua cu grija la baie si o umplu din nou cu apa apoi o puse la loc si puse florile in ea.
Sanara merse apoi din nou la baie se spala pe fata, pe maini si pe dinti apoi merse in dormitor, se aseza in fata oglinzii, isi piptana parul si apoi isi puse mainile pe umeri si in locul pijamalelor acum era imbracata cu o rochie de zi de culoare verde. Cobori in bucatarie la masa. matusile pregatira ca mic dejun pentru ele si Sanara: Mic dejun de cartofi, facut la microunde, cu paine prajita la microunde si un suc de fructe. Iar Salem si Rover primira biscuiti cu diverse arome, speciali, pentru animale.
In jurul pranzului urmara petrecerea de ziua Sanarei, care in acea zi tocmai implinise 16 ani. Iar dupa ce Sanara sufla in lumanarile de pe tort, veni vremea sa desfaca cadourile.
- Oau, un colier! multumesc matusa Josephine! Oau! o bratara! multumesc matusa Selene! spuse Sanara.
Draga mea, dupa cum cred ca banuiesti, aceste obiecte nu sunt obiecte simple ci au o putere magica. Ii spuse Josephine.
- Ce puteri au? intreba Sanara curioasa
- Draga mea, acest colier daca il arunci poate taia absolut orice intalneste in cale, chiar si stanci, apoi se intoarce la tine ca un boomerang. Insa nimeni nu il poate prinde in siguranta, in afara de Rover. Si nimeni nu il poate scoate de la gatul tau in afara de tine. ii spuse Josephine.
-Si bratara? intreba din nou Sanara.
Selene: Este un videotelefon intergalactic, poti lua legatura cu parintii tai, si totodata este si o masina a timpului. Dar trebuie sa tii minte un singur lucru. O data ce te intorci in timp nu ai voie decat sa iti indrepti propria gresala. Nu ai voie sa actionezi in greselile altora. Asta ar determina schimbarea prezentului si viitorului si nimeni nu poate sti in ce fel. Ar putea fi chiar mai rau.
Dupa ce termina cu despachetatul cadourilor si de la prieteni mai primi diverse lucruri, matusile Josephine si Selene o chema la un mic duel.
- Sanara, acum ca ai implinit varsta de 16 ani e timpul sa exersam traditionalul duel. Spuse Josephine.
-Trebuie sa iti folosesti puterile. Ii spuse Selene.
Sanara folosindu-si cele 7 puteri ale ei: puterile de a controlacele 4 elemente: foc, apa, aer si pamant, puterea de a ingheta si a fierbe orice obiect, si puterea de a face sa explodeze obiectele, plus cele 3 derivate din acestea: puterea de a crea furtuni de natura normala si electromagnetica, si puterea de a crea unindu-si puterile, Marele Dragon, se descurca destul de bine.
Seara la masa la televizor se anunta ceea ce nici un locuitor al planetei nu se astepta. planeta trebuia evacuata. Invazia unor troli de pe planeta din celalalt capat al sistemului solar era iminenta.
A 2-a zi toti trebuia sa se imbarce in navele spatiale care ii duceau pe o planeta de rezerva. Matusile Josephine si Sanara, nu isi numarara banii insa constatara ca nu aveau suficienti pentru o astfel de cursa.
Ce ne facem Selene? spuse Josephine
-Intradevar nu avem destui pentru asemenea cursa, insa avem destui pentru o calatorie pana pe Terra pentru 3 persoan. Animalele calatoresc gratis, si in plus daca reusim sa ii schimbam la o banca a vrajitorilor, doar acele banci accepta sa ne schimbe astfel de bani, ne putem cumpara o vila la fel ca cea pe care o avem aici. Spuse Selene
Cum? Sa traim printre barbarii aia de incuiati? Alta posibilitate nu mai exista? intreba Josephine.
- Josephine, ori asta ori ramanem si murim. Stii doar ca nimeni nu scapa cu viata dupa o invazie a trolior. In plus o sa ne luam un servici acolo pe Terra si cand strangem destul de multi bani o sa ii schimbam si vom merge pe planeta Saalfeld unde ne vom reintalni cu prietenii, vecinii si cunoscutii de aici. Spuse Selene.
- Vom fi 3 ciudate. spuse Josephine.
- Nu chiar. Vom locui intr-un oras plin de vrajitori. Acolo nu suntem ciudate catusi de putin. Ei stiu de noi si ne considera destul de normale. Spuse Selene.
-Si Sanara unde isi va continua studiile? intreba Josephine.
- Linistete-te Josephine. M-am gandit la toate. Exista o groaza de scoli de magie unde putem sa o inscriem. Spuse Selene.
Putin mai tarziu Sanara si matusile ei se imbarcara in nava spatiala ce le ducea spre Terra.
Cand Nava facu statie pe orbita planetei Terra, Sanara si cele 2 matusi ale sale impreuna cu Salem si Rover se urcara intr-o capsula si nava desprinse capsula care intrase in atmosfera planetei Terra si cadea cu viteza.
Unde va ateriza? Ce se a intampla? vor fi descoperite de incuiati? Asteptati episodul urmator.

Episodul 2

Capsula cadea cu viteza spre Pamant. In acest timp pe Terra oamenii duceau o viata obisnuita, de rutina s-ar putea spune. Dar in aceasta zi urma spre seara ceva ce o deosebi de celelalte zile obisnuite. Amanuntul picant al zilei, fu cand la sterile de seara se anunta aparitia unui OZN pe cerul orasului Fenwich Island din SUA. Capsula de forma unei sfere incepu sa incetineasca si isi schimba directia pe orizontala. Capsula cu care sosira cee 3 zane avea descrierea unui OZN clasic: forma sferica de culoare argintie, cu un lant de beculete multicolore in jurul mijlocului, care ofereau un joc de lumini.
Parea ca un autopilot a preluat controlul. Dupa un ocol al orasului, sfera incepu din nou sa piarda altitudine, insa aterizand lin in gradina unei vile. Cele 3 zane iesira din capsula si vazu casa pustie. Era pusa insa o pancarta pe care scria “FOR RENT” cu litere mari de tipar de culoarea rosie.Cele 3 zane care abia aterizara nu stiau ce poate insemna ceea ce scrie pe tablita, insa vazand casa nelocuita si nemobilata, intelesesera ca pot locui in ea o vreme. Josephine si Selene isi folosira magia si mobilara casa asa cum dorisera.
Vila avea parterul si 2 etaje. Camera preferata a celor 3 zane era livingul. Acolo asezase o biblioteca in care se gaseau: un calculator, in sertare carti de magie si diverseobiecte de cristal si portelan. Pe un alt perete se afla televizorul lor 3D care pe langa faptul ca iti oferea posibilitatea sa te simti integrat in filmele pe care le privesti, avea si optiunea ca sa iti alegi sa participi la actiunea filmului inlocuindu-te cu personajul principal, sau la emisiunile de stiri puteai lua locul prezentatoarei.
Ferestrele le acoperira cu perdele de matase fina, si langa ferestre in cele 2 colturi ale camerei cate 1 fotoliu. Pe peretele opus ferestrelor se afla usa iar in cele 2 parti ale ei, se aflau o biblioteca in care se afla : un sistem audio, un DVD player,un SSTV (sistem de transmisie a televiziunii prin satelit, mult mai modern decat STB-ul), un video-fax, stive de CD-uri si DVD-uri, ce contineau pe langa filme, sute de mii de carti de magie, un raft era destinat telecomenzilor si alte rafturi erau ocupate de cateva ghivece de flori ornamentale, si o alta mobila mai mica in care erau depozitate revistele, ziarele, un I-Pod si manualele de magie, pe care le adusese Sanara.
Intre peretele cu ferestrele si pertele cu usa, erau 4 mese de forma ovala cu 8 canapele. Fiecarei mese ii apartinea 2 canapele. Unele canapele erau asezate spate in spate.
Avand in vedere ca deja se lasase intunericul, cele 3 zane se pregatira de culcare.
A 2-a zi trebuiau sa mearga la banca vrajitorilor sa isi schimba banii in dolari. Se sculara de dimineata, si dupa micul dejun plecara spre cea mai apropiata banca a vrajitorilor. Desi zburasera ca sa ajunge mai repede, coada era destul de lunga.
In acest timp, proprietarul casei in care se stabilisera cele 3 zane, domnul Shimizu, proprietar a unei comapnii de electronice, se hotari sa faca o vizita casei pe care o puse spre inchiriere. Avu o mare surpriza cand vazu casa mobilata.
-Ma intreb oare cine s-a stabilit aici. Din pacate nu voi putea afla prea curand. Eu am un cod de onoare in ce priveste chiriasii. Doar daca si ei vor fi de acord sa ne intalnim la un ceai. Gandi domnul Shimizu.
Apoi pleca spre locuinta sa, urmand ca peste 1 luna sa le trimita chiriasilor, factura pentru chirie.
Cand cele 3 zane se intorsesera nici nu banuira ca proprietarul ar fi trecut in vizita.
Prima luna trecu fara incidente, viata celor 3 zane era cat se poate de frumoasa si linistita, chiar obisnuita se putea spune. Spre sfarsitul lunii cutia postala din fata clasei fu umpluta cu cateva facturi. .
-Selene, cine va plati facturile astea? Spuse josephine.
-Nici o grija, Josephine. Le platesc eu pe internet. La banca am transferat o parte din bani pe un card.
-Si chiria, topt pe net? Intreba Josephine
-Da. Domnul Shimizu ne-a lasat instructiunile aici pe factura. Si langa factura o scrisoare. Spuse Selene si ii arata factura si scrisoarea lui Josephine.
-Eu nu inteleg nimic. Nu cunosc limba.
-Da, am uitat ca tu nu cunosti decat limba fairyana. Eu cunosc cateva zeci de limbi de pe Terra si chiar cateva limbi deja disparute. Spuse Selene.
-Mereu iti place sa te dai mare. Imi spui si mie de unde cunosti atata despre oameni? Spuse Josephine
-Pai de unde crezi ca am adus motanul?
-Dar pe Pamant nu exista motani vorbitori. Spuse Josephine
-Intradevar asa este. Eu i-am pus o potiune in lapte care i-a dat aceasta capacitate. Spuse Selene.
-Ei, bine. Imi poti citi si mie ce spune proprietarul? Intreba Josephine.
-Da iti citesc.
„Dragi chiriasi, oricine a-ti fi voi, ma bucar ca a-ti sosit in fosta mea casa. Am observat cat de frumos a-ti amenajat casa. Dupa stil cred ca aveti o adevarata arta a amenajarii interioare, si sigur mi-am dat seama ca sunteti straini. Mi-ar face placere sa ne intalnim la un ceai in stilul japonez si sa vorbim. Ma pasioneaza foarte mult arta si mai ales cultura diferitor popare. Alaturi aveti factura si instructiunile de plata.

Cu respect, Shimizu”

Pe factura spune sa livram banii prin internet de pe card in contul lui si ne spune numarul sau de cont. Avem de plata 250 dolari. E destul de convenabil acest pret. Spuse Selene.
Apoi inca o saptamana trecuse la fel fara griji si probleme insa cu ceva noutati. Fara ca cele 3 zane sa banuiasca in curand viata lor avea sa se schimbe radical. Sanara se distra de minune descoperindu-si cateva noi puteri fata de cele pe care le avea. Si-a dat seama ca putea face un salt de cateva sute de metri, ca vederea i se schimbase putand vedea mult mai departe si mai clar si putand vedea si in alte 3 moduri decat in modul normal: in raze x, raze infrarosii si vedere termica. Aceste puteri erau date de difernta de gravitatie si de compozitia diferita a soarelui.
Peste 1 saptamana primira vestea trista ca domnul Shimizu a fost ucis de o banda de criminali chiar cand iesise din banca de unde isi scosese cateva zeci de mii de dolari. Cei 3 criminali ii furase ganta diplomat in care avea banii proaspat scosi si masina, marca Suzuki.
Locul sau la conducerea companiei fu luat de catre fiul sau, si tot el mostenea si drepturile asupra casei in care locuiau acum cele 3 zane. Fiul domnului Shimizu era pe atat de rau si lacom, pe cat de bun era domnul Shimizu.
Primul lucru pe care il facu fiul domnului Shimizu fu sa mareasca chiria la 1000 de dolari.
In curand sosi si toamna. Veni timpul ca Sanara sa plece la scoala de magie Cristal School.
In ziua cand Sanara pleca la scoala, tocmai atunci fiul domnului Shimizu trecea cu masina, pe srada. Trecu de vila, si atunci observa in oglinda retrovizoare o zana care tocmai isi luase zborul si alte 2 care ii faceau cu mana din prag. Opri brusc masina, cobori din masina si se uita spre casa insa nu vazu nimic. De atunci isi puse in gand sa afle cine locuieste in acea casa. Insa cum sa faca asta fara ca chiriasii sa afle? Se gandi ca ar fi prea evident montarea unor camere de supraveghere sau trimiterea unor paparazzi ori a unui robot spion.
Tot in aceasta zi si Sanara isi puse in gand sa isi foloseasca puterile pentru a apara lumea oamenilor atat de incalcarile legilor cat si mentinerea pacii intre cele 2 lumi. Lumea oamenilor si lumea magica.
In timp ce Sanara era la scoala, Josephine si Selene discutau.
-De ce o fi marit fiul proprietarului chiria? Intreba Josephine.
-Josephine, nu avem ce face. Trebuie sa ne obisnuim cu lacomia unora. Spuse Selene

Episodul 3 partea 1


Sanara veni de la scoala de magie. Isi facu aparitia prin teleportare asa cum era ea obisnuita. La scoala, dupa trminarea orelor, cautase un loc mai retras isi intinse mainile deasupra capului, isi lipi palmele intre ele, degetele palmei drepte intre degetele palme stangi si degetele palmei stangi intre degetele palmei drepte, inchise ochii, se gandi la noua ei casa de aici, si dupa ce isi forma imaginea casei, isi desprinse palmele apoi isi lipi varfurile degetelor de la mana dreapta cu varfurile degetelor de la mana stanga si isi trecu mainile prin fata ei pana la mijloc. O lumina de culoare roz o inconjura si disparu si aceeasi lumina de culoare roz aparu in living-ul noii ei case, unde matusile ei tocmai serveau ceaiul de ora 17.00. Lumina incepu sa isi piarda din intensitate si Sanara aparu in locul ei.
-Am venit ! spuse Sanara
-Cum a fost prima zi la noua scoala ? intreba Selene
-Destul de bine. Elevi draguti si profesorii care am apucat sa ii cunosc astazi sunt destul de buni. Spuse Sanara
-Selene, m-am gandit la situatie si se pare ca vom ramane un timp mai indelungat aici. Ar trebui sa mergem la ambasada si sa ne facem actele de sedere legala aici. Spuse Josephine.
-Dar ne trebuie pasaport iar pasapoartele noastre interglactice nu vor fi recunoscute. Spuse Selene.
-Asta nu e o problema. Putem face rost de pasapoarte. Spuse Sanara.
Apoi lua o foaie alba de hartie tip A4 si indrepta degetul catre ea si folosindu-si magia o transforma intr-un pasaport juridic perfect legal, pe numele ei, Sharma Sanara.
-Oau ! Cum ai facut asta Sanara ? De la cine ai invatat ?
-Am invatat de la o vrajitoare adolescenta cu care m-am intalnit saptamana trecuta intr-un carter marginas. Incantatia se spune in gand si e un pic cam dificila.

’’Ini mini esotici luoghi da vedere e bello avere di viaggio,
foglio di carta per ottenere un passaporto ora’’
spuse Sanara.

Josephine si Selene incercara si ele sa invete si dupa ce gresise incantatia de cateva ori si normal ca nu se intampla nimic, isi dadura seama unde era gresala de pronuntie.

In loc de luoghi ele pronuntau luöghi (luoooghi)

Apoi mai incercara o data si de data asta reusira si ele.

Apoi cele 3 zane se teleportara in Washington la ambasada.

Aici coada era destul de mare. In timp ce asteptau sa le vina randul, ele discutau.

-Selene, ma intreb cam pe unde o fi Katrina. Spuse Josephine

- La care Katrina va referiti? Veisoara mea? Intreba Sanara.

-Sanara, Katrina nu e verisoara ta, e sora ta mai mare. Dupa ce te-ai nascut tu, la cateva luni parintii tai au trebuit sa plece trimisi de Consiliul Intergalactic cu treburi. Legea de la acea vreme nu permitea ca o zana sa ia in grija mai mult de 1 copil. Asa ca eu si cu Josephine ne-am hotarat sa avem fiecare grija de una dintre voi. Josephine te-a luat pe tine si eu am luat-o pe Katrina. Spuse Selene.

-Si unde este acum ?

-Cand tu inca erai mica, aveai cam 5 ani, ea avea 9 ani deja si am inscris-o la o scoala de magie. Acum ar trebui sa fie in ultimul an de studiu cred. Spuse Josephine.

-Sper ca scoala unde ea este inscrisa i-a asigurat transportul spre planeta de rezerva. Spuse Selene.

Intre tip coada de la ambasada se mai subtiase.

In cele din urma intrara in ambasada si mersera la ghiseu. Functionarul de la ghiseu se uita uimit la ele, frecandu-se la ochi. Pe usa din spatele biroului functionarului intra un domn cam scund si gras, cu parul carunt si ochelari si in degete tinea un trabuc cam scump.

-Ce stai si te uiti asa ? Nu te platesc sa admiri fete fete. Fa-ti treaba ca deja s-a adunat coada.

-Dar sefu’ astea nu sunt fete sunt zane.

-Si ce conteaza, ca sunt fete extraterestre, zane sau ce or fi. Suntem in 2013. Toate fiintele umane indiferent din ce parte a universului ar veni au aceleasi drepturi.

Functionarul se confrma imediat cerintelor sefului si le luase pasapoartele celor 3 zane si le facu un permis pentru sedere pe termen de 1 an.

Dupa asta zanele se intoarsera acasa.

-Mai tineti minte ce a spus seful functionarilor ? intreba Selene ?

-Da. Dar nu prea am vazut alti extraterestri pe aici. Crezi ce cred si eu? Intreba Josephine

-Desigur, ar fi ca noi sa fim primele extraterestre care au aterizat aici dupa ce s-a votat legea dar oamenii tot nu prea sunt obisnuiti cu noi. Spuse Selene.

Ma intreb oare cand s-a votat aceasta lege. Oricum era si timpul. Spuse Josephine.

-Eu ma intreb insa care e scopul. Din cate ii stiu eu, trebuie sa urmareasca ceva interes. Spuse Selene.

-Probabil ca spera sa se imbogateasca din comert intergalactic. Spuse Josephine.

-Eu nu as crede ca asta ar fi unicul scop. Spuse Selene.

A doua zi dimineata Sanara pleca la scoala iar matusile ramasesera acasa. Astazi Sanara avea printre cursuri si cursul de Creaturi magic. Urma sa se vorbeasca despre zane.

Sanara intra in clasa si se aseza in ultima banca, randul din mijloc.

Peste putin timp se adunara elevii si intra si profesorul. Dupa ce Elevii il salutara pe profesor, acesta incepu sa predea.

Episodul 3 Partea 2


-Astazi vom vorbi despre zane. Legendele spun ca zanele exista din cele mai vechi timpuri. In jurul anului 1000 dH, zanele au incercat sa se arate. A fost o migratie a zanelor. Zanele se stabilisera in Europa. Cele mai multe in Marea Britanie, Scotia, Irlanda si pe insulele de langa Regatul Unit. Dar si in restul Europei, ca de exemplul Nordul Galiei, si pe actualul teritoriu al Tarilor de Jos. Tot aici s-a dezvoltat un comert puternic intre oameni si zane. Totul era bine si frumos insa pana intr-o zi cand a venit Inchizitia. Atunci s-a inceput vanatoarea de vrajitoare. Astfel nu numai vrajitoarele care erau prinse pe rug ci oricine avea puteri supranaturale si era prins era ucis prin arderea pe rug. Atunci zanele au plecat pe o alta planeta, pe care o descoperisera de curand ca fiind perfect locuibila. Tot odata cu zanele si alte fiinte magice le-au urmat. Uriasii au accceptat sa ia pe navele lor fiintle magice si astfel nu a fost nevoie decat de 1 singur drum, cu cele cateva mii de nave ale uriasilor. Noua planeta are ma multe denumiri in functie de fecare popor care o locuieste. Zanele o numesc Fairy, zeii o numesc Utopia, etc.

Acum reintorcandu-ne la subiectul lectiei de astazi trebuie sa precizam ca zanele si-au construit pe aceasta planeta o adevarata societate foarte bine organizata.

Nu exista clase sociale, toate zanele avand acelasi nivel de trai, exceptand familia regala, care are un statut mult mai instarit.

Zanele sunt imprtite pe clase si subclase de meserii. Toate zanele muncesc, unele strang polenul, altele transporta polenul, altle il prelucreaza, altele strang seva, si nectarul, altele trransporta seva si nectarul, altele il prelucreaza, altele strang zaharul din plante altele il transporta, altele il prelucreaza, etc.
Altele sunt gardieni, altele ospatari. Indiferent ce meserie ar avea, primesc aceeasi rasplata, aceeasi cantitate de hrana in schimbul muncii lor.

Acestea sunt cele mai cunoscute clase de meserii :



Regine : O regina este intemeietoarea unei colonii si conducatoarea acesteia. Ea are grija ca zanele sa duca o viata ordonata si pasnica.

Gardienii. Zanele ce au rolul de a ocroti reginele coloniilor, si a apara Fairytopia si Lumea Magica. Gardienii sunt si degustatori personali. Orice primesc reginele din partea supusilor, gardienii au rolul de a mirosi si a gusta ei inaintea reginelor.
Ele isi folosesc magia in lupta.



Lucratoare : Sunt zanele care lucreaza la micutele fabrici pentru a fabrica hrana necesara coloniilor.

Colectoarele: Sunt zanele care zboara din floare in floare pentru a colecta nectarul, polenul, seva si zaharul din flori si a le transporta la fabrici pentru a fi prelucrata hrana.

Ospatari: Sunt zanele ce impart hrana rezultata coloniilor

Nu exista zane masculi. Zanele se imperecheaza cu elfii de obicei sau mai rar cu oamenii iar daca se naste un baiat, dintr-o relatie zana-elf el se naste elf. Poate mosteni ceva puteri si de la mama sa dar va fi considerat elf. In cazul relatiilor zana-om se vor naste copii ce vor prezenta puteri supranaturale, cele mai raspandite fiind bionergiile.



Subclasele de meserii

Colectoarele se impart in:

Zane Colectoare de polen: cele care zboara din floare in floare si strang polenul.

Zane Colectoare de nectar: cele care zboara din floare in floare si strang nectarul.

Zane Colectoare de seva: cele care zboara din floare in floare si strang seva.

Zane Colectoare de zahar: cele care extrag zaharul din sfecla de zahar si din trestia de zahar sau din seva copacilor.

Transportatoarele:

Zane transportatoare de polen: cele care transporta polenul.

Zane transportatoare de nectar: cele care transporta nectarul.

Zane transportatoare de seva: cele care transporta seva.

Zane transportatoare de zahar: cele care transporta zaharul

Lucratoarele se impart in:

Prelucratoare de polen: cele care prelucreaza polenul

Prelucratoare de nectar: cele care prelucreaza nectarul

Prelucratoare de seva: cele care prelucreaza seva

Prelucratoare de zahar : cele care prelucreaza zaharul

Prelucratoare principale: cele care amesteca ingredientele rezultate pentru a obtine o bautura racoritoare ce cuprinde necesarul zilnic de vitamine pt zane.

Bucatari: cele care prepara mancare din fructe si legume
Cofetari: cele care prepara prajituri si placinte si alte produse de patiserie si cofetarie tot din fructe si legume.

Servitorii:

Ospatari: cele care servesc bautura racoritoare la fiecare zana in parte,

Gradinari: cele care se ocupa de gradina din curtea regala si de campuul din zona metropolitana

Constructori: cei care se ocupa de reparatiile Palatului de Cristal

Gardieni:

Gardieni principali: conducatorii tuturor gardienilor, cei care dau ordine, stabilesc masurile ce trebuie luate, ei ordona inasprirea pazei in anumite situatii.

Gardieni secundari: subordonati gardienilor principali, Gardienii care executa paza la ordinul gardienilor principali.

Gardieni tertiari: degustatorii personali ai regilor si reginelor



Acum vom trece la anatomia zanelor.

Zanele se nasc ca si fluturii din ou.

In perioada cand trebuie sa depuna oua zanele se micsoreaza la dimensiunea fluturilor si depun oua. Dupa depunerea oualelor ele se maresc din nou. Oualele de zana depuse astfelau daor 1,4 mm si ca forma seamana cu oalele de strut.

Zanele trec prin 5 stagii de dezvoltare : pupa, larva, omida, adolescent si adult.

In primele 3 stagii de dezvoltare zanele se aseamana complet cu stadiile de dezvoltare a fluturilor. Nu se poate face diferena intre fluturi si zane. Dupa stadiul de omida, spre diferenta de fluturi care se inchid in cocon, zanele se inchid intr-o floare, de obicei o lalea. Transformarea nu dureaza decat cateva ore pe timpul noptii. Spre deosebire de fluturi, zanele arata ca niste fete adolescente foarte micute ce au o dimensiune de la 2 pana la 8 cm. De acum incepe perioada de adolescenta. Ele au aceeasi inteligenta cu a unei fete adolescente. Zanele vor creste rapid, intr-un an capatand dimensiuni normale de 1,5 m-1,9 m

Aparatele respirator si digestiv sunt identice cu cele ale oamenilor.

Aparatul circulator este o amestecatura intre cel uman si cel de insecta. Iar sistemul nervos este unul aparte.

Aparatul circulator este reprezentat printr-un sistem tubular cilindric de ramificatii prin tot corpul. Inima fiind de forma sferica impartita in 4 camarute si este asezata in partea stanga a corpului asemanator ca pozitie cu inima oamenilor. Sigurele locuri unde acest sistem circulator este vizibil sunt : incheieturile mainilor, gleznele picioarelor si pe toata suprafata aripilor.

Sistemul nervos

Este alcatuit dintr-o succesiune de neuroni si ganglioni.

Corpul : Se compune din scheet, muschi, si epiderma.

Scheletul : Un sistem osos, asemanator cu cel omenesc, dar care are si oase care sustin aripile.

Zanele fata de oameni au 3 vertebre in plus.

Muschii: Un sistem muscular asemanator celui uman.

Epiderma. Acopera tot corpul. Ca si la om este impartita in 3 substraturi. Insa epiderma aripilor este mult mai subtire.



Sangele : este un lichid vital si spre deosebire de sangele uman, sangele zanelor este de culoare galben-aurie transparent.

Si cu asta cred ca am spus cam tot.

Un elev intreba: Domnule profesor ce manaca zanele si ce beau ele?

-Cred ca la aceasta intrebare iti poate raspunde chiar una din ele, spuse profesorul si aratand catre Sanara.

Sanara fara sa se ridice in picioare, deoarece la aceasta scoala de vrajitori nu era necesar acest obicei, ii raspunse :

Noi zanele mancam mancare obisnuita asemeni oamenilor dar preferam cerealele si nectarul. Insa nu cele dn magazine, ci preparate de noi.

-E adevarat ca voi zanele sunteti invincibile? Intreba un alt elev

-Nu chiar. E adevarat ca oamenii nu ne pot face rau. Rezistam la otravuri, arme letale si la presiuni mari asupra corpului nostru si chiar la flacari insa avem si cateva slabiciuni. Potiunile Magiei Negre, arme create de vrajitori rai si obicte vrajite ca de exemplu un pandantiv vrajit.

Episodul 4 partea 1


Scoala la care studia Sanara se numea Colegiul de magie Wardstone. Acesta se afla intr-o vale inconjurata de munti inalti din toate partile. Muntii pareau ca ating norii iar acestia pareau ca formeaza diademe peste crestelemuntilor. Desigur varfurile muntilor pareau ca strapung norii. La poalele muntilor se gasea un rau limpede precum cristalul, ce serpuia printre stanci acoperite adesea cu muschi. Pe muntii din partea stanga a castelului se vedea o padure. Aceasta padure se numea Ruzzle Duzzle. Legendele spun ca nimeni nu a atins vreodata inima acestei paduri si ca in ea traiesc creaturi periculoase. Si ca in inima acestei paduri ar exista un teren mlastinos numit mlastinile Hinderland unde traieste cea mai de temut vrajitoare, care a fost exilata acolo. Se spune ca oricine ajunge acolo nu va mai gasi cale de intoarcere. Se spune ca tot acolo sub terenul mlastinos s-ar afla ingropate nenumarate comori de catre piratii de acum cateva sute de ani impreuna cu osemintele lor. Iarba ca de smarald inconjoara Castelul, oferindu`i aerului un miros proaspat.

Peisajul privit de Sanara chiar de langa portile mari de stejar ale castelului, parea minunat. Sanara se simtea mai fericita ca niciodata pentru faptul ca se afla aici. Era un loc pe care si-l dorea foarte mult inca de cand aflase de el. Acesta era locul care o facea sa se simta ca acasa.

Dupa ora de « Creaturile magice » care era ultima ora din acea zi, Sanara in loc sa mearga acasa, se teleporta in adancul padurii apoi incepu sa se plimbe printre copaci. Locul unde era ea acum era o padure de conifere la o altitudine in jur de 1800 metri. Aici era o toamna continua. Printre copaci puteai zari cretele muntilor acoperite de zapada. Mirosul de conifere ii aducea aminte Sanarei de sarbatoarea Craciunului. Matusa Selene care vizitase aceasta planeta de cateva sute de ori ii placea sa aduca pe planeta lor obiceiuri ale oamenilor. Astfel ca acasa la Sanara, fiecare zi era una de sarbatoare, matusa Selene imprumutand cate o traditie din fiecare cultura a oamenilor. La inceput matusa josephine nu prea fu de acord cu ideile lui Selene insa pana la urma acceptase.

Sanara incepu sa coboare muntele pe jos. Versantul pe care se afla Sanara era destul de abrupt. Sanara cobora incet. O pancarta lipita pe un copac anunta cota de 1400. Aici se parea ca e o mica primavara. Sanara vazu in zare o pienita si se indrepta spre ea. Era o poienita cu flori multicolore : rosii, galbene, roz, albastre, mov, si albe, si mici lanuri de trifoi. Unele trifoiuri aveau 4 foi. Printre aceste flori se mai gaseau : flori de colt, rapita, albastrele, violete, trandafiri, etc.

Sanara se plimba prin aceasta poienita foarte incantata de peisaj. O multime de fluturi zburau pe aici siunii dintre ei se asezau pe Sanara pentru cateva momente apoi isi luau din nou zborul.Sanara observa un fluture cu aripi negre, fara nici vreo pata de alta culoare. I se paru ciudat ca un fluture sa fie negru compllet. Nu mai vazuse asa ceva pana atunci. Acest fluture se aseza si el pe umarul Sanarei pentru cateva momente. Sanara il ignora la fel ca pe ceilalti. Deodata simti o intepatura in umar, o intepatura ca de tantar. Apoi fluturele cel negru isi lua zborul inante ca Sanara sa poata sa i prinda si disparu brusc.

A doua zi Sanara se trezi ceva mai tarziu decat de obicei la fel si matusile sale. Sanara era cam obosita. Se simtea mai obosita decat era cand se culcase.

Se ridica din pat, se imbraca si merse jos in bucatarie la micul dejun. Casca si isi puse mana la gura. Cobora scarile de pe coridor tinandu-se de balustrada. Ajunse in bucatarie si se aseza la masa sa ia micul dejun.

-Sanara, ce ai patit ? Pari cam palida astazi. Intreba Josephine.

-Nu stiu ce se intampla cu mne. Ma simt mai obosita decat m-am culcat. Spuse Sanara.

-Sanara, cate vraji ai facut ieri ? intreba Selene

-Nu multe dar cam complicate. Spuse Sanara

-Cred ca iti trebuie doar putina odihna. Spuse Selene

Sanara incerca sa isi ia o lingurita de argint, de pe marginea chiuvetei prin vraja, dar lingurita in loc sa ajunga pe masa, cazu la jumatatea drumului, pe podea.

-Si fara vraji o vreme. Spuse Josephine.

Dupa micul dejun Sanara merse din nou in camera ei si se aseza in pat, privind la tv-ul LCD din camera ei. Apoi adormi. Se trezi din nou dupa amiaza. Si merse in living la matusile sale. Se aseza intr-un fotoliu si asculta discutia dintre matusi.

Matusile sale discutau despre posibilitatea unui viitor loc de munca. Avand in vedere ca ele sunt zane, trebuiau sa isi gasseasca un loc de munca undeva unde sa fie apreciate si

Peste putin timp Sanara se ridica din fotoliu si merse intr-o sufragerie aaturata, la un calculator, sa caute ceva pe net. Cand ajunse insa in fata computerului constata ca era mai scunda cu cativa centimetri si scose un tipat de groaza. Matusile ei venira la ea.

-Ce se intampla Sanara? Intreba Josphine.

-M-am trezit ca sunt un pic mai scunda.

Apoi Selene facu o vraja si aparu un metru de lemn cu postament. Sanara se urca si Selene citi 1,52 m.

-Cat aveai inainte, Sanara ? intreba Josephine

-1,87 cand m-am masurat ultima oara. Spuse Sanara

-Culoarea aripilor tale vad ca este si ai palida ca dimineata. Cred ca ar trebui sa mergem la un doctor Spuse Josephine

-La care doctor ? Aici nimeni nu se pricepe sa trateze zane. Si am risca sa ajungem toate 3 disecate de cine stie ce biologi. Spuse Sanara .

-Nu se va intampla nimic rau cu noi. Cunosc eu pe cineva de aici. Locuieste in orasul New York. E doctor. Spuse Selene.

-Starea Sanarei nu ii permite teleportarea. Vom urca in primul avion.

Cele 3 zane se urcara in masina lor un Lexus LF-A decapotabil si pornira catre aeroport. Desi nu se putea compara cu masina lor de acasa de pe planeta Fairy, era totusi cea mai buna din cate gasise si pe care o cumparasera.

Aeroportul era destul de aglomerat. Formalitatile cu care cele 3 zane nu erau obisnuite le dadura batai de cap. In sfarst ajunsesera pe pista, si se urcara in avion. Zborul pana la New York fusese destul de linistit. Cand cobori din avion deja se lasa intunericul. Selene il suna de pe mobilul ei pe doctor M.

-Salut Doctore !

-A buna Selene ! Ce mai faci ?

-Suntem prin New York. Mai esti la servici la ora asta?

Da inca mai sunt. De ce ?

Avem o problema. Sanara nepoata noastra cred ca s-a imbolnavit.

-La clinica ar fi cam riscant. Puteti merge la mine acasa si eu imi voi aduce echipamentul. O voi consulta la mine acasa.

-Multumesc Doctore.

-Ce a spus ? intreba Josephine.

-O sa mergem la el acasa. Spuse Selene

-Si cu ce vom merge ? intreba Sanara

-Cu metroul, desigur. Spuse Selene.

Cele 3 zane coborara la metrou. Selene cumpara un card si mersera in statie.

-Si noi ? intreba Josephine.

-E suficient un singur card. Acum Pot circula oricate persoane cu acelasi card. Are functie de validare multipla. Spuse Selene.

Ca sa intre pe peron apropie card-ul intr-un validator si prima trecu Selene. Apoi trecu Josephine si apoi Sanara.

Metroul veni repede si cele 3 zane urcara.

-De ce se comporta lumea atat de normal ? intreba Sanara curioasa.

-Ei cred ca mergem la un bal mascat. Raspunse Selene.

Coborase la ultima statie a metroului.

-Asta nu e manhattan ? intreba Josephine ?

-Ba da. Acum suntem in centru cartierului dar no trebuie sa mergem la periferia lui. Vom lua tramvaiul.

Deja se lasase intunericul. Luminile se aprinsesera iar un ceas public indica pe un afisaj digital ora 19.30

Cele 3 zane lua tramvaiul care le lasa la doar cateva strazi distanta de casa doctorului. Cand suna la usa le intampina un barbat in varsta de 35 de ani, brunet cu mustata si ochi caprui. Era imbracat intr-un halat alb.

-Bine a-ti venit ! Eu sunt doctor Mertens.

-Sanara, nu iti fie teama. Doctor Mertens e pasionat de zane inca de cand era copil. El nu intentioneaza sa faca nimic rau. Vrea sa ne ajute. A facut studii si desigur eu i-am mai oferit carti despre noi aduse de pe planeta noastra.

-Sanara observ ca aripile tale sunt cam palide. Si la fel si fata ta.

Apoi le conduse intr-o camera din casa sa care era amenajata asemenea unui cabinet medical.

-Sanara sui-te pe postament-ul metrului din colt.

-1,31. Deci cat spuneai ca aveai?

-Ultima data cand ma masurasem aveam 1,87 si azi la pranz 1,52.

Acum ai 1,31. Aceasta micsorare se intalneste doar la zane si destul de rar. Ar trebui acum sa descoperim cauza acestui efect.

Doctorul o consulta si spuse:

Inima si plamanii functoneaza destul de bine.

-Ce simptome ai?

-Ma simt foarte epuizata, si dupa cum vedeti sunt cam palida. Acum nu mai am nevie decat de o mostra de sange.

Doctorul lua putin sange din mana dreapta a Sanarei. Spre deosebire de sangele uman, sangele zanelor este de culoare galben-aurie transparenta.

Episodul 4 part 2


Doctorul plecase la laboratorul din pivnita garajului, in timp ce cele 3 zane il asteptau pe canapeaua din sufrageria alaturata cabinetului medical.

Cand doctorul se intoarse le spuse.

-Am descoperit in sange bacteria Walbachia.

-E grav doctore? Intreba Selene.

-Depinde cum priviti problema. Aceasta bacterie afecteaza zanele intr-un mod misterios.

-Ce se va intampla cu mine ? intreba Sanara.

-Din pacate nu imi pot da seama. E o boala cam ciudata

Si asta cum se va maniifesta ? Stari de oboseala accentuata si ameteli.

-Sanara iti poti aduce aminte ce ai atins sau ce ai mancat cu 1 zi inainte de a avea simptomele ?

De mancat nu am mancat decat fructe. Si nu eu am atins ci un fluture s-a asezat pe mana mea si m-a ciupit chiar la umarul stang. Nu am mai intalnit fluturi agresivi pana acum.

-Nici nu stiu sa existe asa ceva. Avand in vedere ca magia exista si voi va puteti transforma in orice, poate chiar sa nu fi fost un fluture real. Aveti un dusman ?

-Da. Hades. Spuse Josephine.

-nu e cumva zeul taramului subteran ?

-Ba chiar el in persoana. Spuse Josephine.

-Ah Hades! Cum de nu m-am gandit. Doar el putea face asa ceva. Ah ! Numai sa pun mana pe el.Va vedea el. Spuse Selene

-Exista tratament ?

-Nu cunosc inca un tratament. Dar voi face niste studii si cam intr-o luna de zile va fi gata elixirul sa speram. Cand va fi gata va voi chema.

-Si cat de repede ma transform in fluture ? intreba Sanara

-Daca calculele mele sunt bune, maine seara vei fi fluture.

-Multumim doctore, si asteptam elixirul.

-La revedere.

Cele 3 zane se intorsesera apoi acasa in oraselul lor Fenwich Island.

Sanara avea acum 60 de cm. Fiind deja 2.00 AM. Cele 3 zane mersera la culcare.

A doua zi dimineata cand Sanara se trezi avea surpriza sa se trezeasca ca se micsorase foarte mult peste noapte. Acum avea doar 1,5 cm. Isi lua zborul din pat si merse zburand in zig-zag catre bucatarie. Ateriza pe masa

Matusa Selene ii dadu o bucatica mica de salam, cu o frimitura de paine si ii puse ceai intr-un degetar. Sanara dupa ce manca se simti satula. Apoi ii ceru matusii Selene sa o duca in camera ei.

Selene o lua pe Sanara in palma ei, si o duse in camera ei. Camera lui Selene avea peretii crem, mobilier din lemn de trandafir, usi si ferestre din lemn de stejar. In camera lui Selene se aflau 2 noptiere la capatul patului, un dulap de haine, inca o noptiera cu sertare si oglinda deasupra unde Selene isi tinea cosmeticele si o masuta scunda la celalat capat a patului, ce avea 2 sertare. Pe aceasta masuta scunda obisnuia Selene sa serveasca micul dejun sau cafeaua, cateodata. Acum aceasta masuta urma sa fie pentru Sanara.

http://www.daniellidesign.ro/expozanti/bigmob%20consult%20srl/set%20dormitor%20VEDA.jpg

Selene o aseza pe Sanara pe masuta, ii aduse o cutie de chibrit pe care o golise de bete. Aceasta cutie era noul pat al sanarei.

Langa pat ii puse un degetar plin cu apa. Si pentru pranz ii lasa pe o farfurioara de cescuta de cafea, cateva boabe fierte de orez, si cateva frimituri de paine. Apoi Selene pleca. Sanara statea intinsa pe spate si medita la situatia care i se intamplase. Cand i se facu foame manca tot ce ii lasase matusa Selene. Matusile urmau sa vina abia spre seara.

Peste putin timp Sanara obsera cum ii creste inca o pereche de maini. Apoi Sanara observa cum corpul ei se subtiaza si se innegreste apoi cele 2 perechi de maini si picioarele se subtiaza si se innegresc. Capul ei capata o forma de cap de fluture. Si ii creste o pereche de antene si gura ei se transforma intr-o trompa, un fel de pai. Singurul lucru care a ramas neschimbat la ea erau aripile.

Spre seara venira si matusile.

Dar acum fiind fluture nu mai putea vorbi.

Selene o lua pe Sanara in palma palma si merse in living impreuna cu Josephine. Selene o tinea pe Sanara intr-o palma iar cu un deget de la cealata mana o mangaia usor pe aripi. .

Brusc in camera isi facu aparitia un nor negru si un miros ingrozitor ca cel de pucioasa. Se simtea ca acel nor e un nor toxic. Insa Sanara si Josephine din fericire erau rezistente la acel nor toxic. In curand norul se risipi si in locul sau aparu Hades. Era un barbat cam la 50 de ani cu parul brunet si lung , in plete pana la umeri, ochii negri, cateva riduri pe frunte si in mijlocul fruntii avea un tatuaj. Era imbracat intr-o mantie neagra si o armura de culoare argintie pusa peste mantie.

Incepu sa rada diabolic. Apoi Spuse :

-Foarte inteligent. Se vede ca v-ati pregatit din timp pentru astfel de situatii. Sa apelati la acel doctor este o solutie destul de bunicica.

Selene crea in maini o minge de foc si o arunca spre Hades. Dar armura lui il proteja.

-Hades incepu sa rada din nou diabolic apoi spuse. Nu v-ati dat seama nici pana acum ca sunt imun la vrajile voastre ? Eu sunt zeu iar voi doar niste zane. Nu aveti putere asupra mea. Si in plus de asta am imunitate diplomatica si de aceea Zeus nu ma poate baga la inchisoare. Incepu sa rada din nou diabolic.

Acum e vremea sa incurc un pic experimentele doctorului vostru. Si apoi disparu brusc.

-Hades, striga Selene catre el.

Hades se intorse din nou.

-Mda, ce mai doreste micuta zana ? spuse el a lehamite.

-Hades te provoc la un duel.

-Si care va fi miza ?

-Daca castig imi vei da reteta serului pe care i-ai administrat-o Sanarei iar daca ma invingi tu, noi 2 vom accepta sa lucram pentru tine.

-Hmm, mi se pare destul de corect targul. Accept. Ne vedem maine la asfintitul soarelui, in Roma in arena Coloseumului. Acum trebuie sa plec, am treaba. Spuse el si disparu brusc.

Episodul 5

A 2-a zi in jurul pranzului Selene si Josephine se teleportara in Roma, chiar pe 2 dintre scaunele din tribunele Coloseumului. Apoi cle 2 zane se facura invizibile. In curand in mijlocul arenei isi facu aparitia Hades.

Selene se teleporta in spatele lui Hades. Hades tot scotea de sub mantie si consulta clepsidra dinn minut in minut. Nisipul din cleposidra se scurgea. Era ora 12 fara 30 de secunde.

-Oare unde intarzie fata asta. Peste 30 de secunde trebuie sa incepem duelul.

Tocmai cand ultimul fir de nisip se scurgea, Selene deveni vizibila, in spatele lui Hades.

-Surprins sa ma vezi ?

-Hai sa incepem fara sa mai lungim vorba. Spuse hades si in mana lui stanga aparu o sabie laser cu lama de culoare rosie si lunga de 1,20 m. Selene facu si ea sa apara in mana ei dreapta o sabie lunga tot de 1,20 m cu lama de culoare verde. Trebuie precizat ca Hades era stangaci.

Incepura lupta iar Josephine care devenise si ea vizibila privea lupta dintre cei 2. Hades si Selena se lupta incontinuu pana cand observara ca soarele apuse.

Hades ceru pauza.

Selene se intarse langa Josephine.

-Deci cum este pana acum ? intreba Josephine.

-Remiza. Mai facem o runda. Avem acum pauza timp de o ora.

Hades se gandise sa triseze. Doar era cel mai bun la asta. Desi stia ca are acces interzis in Gradina Eden inca de acum 8000 de ani in urma, gasi totusi o modalitate sa se furiseze si sa ajunga langa pomul cu fructele ce ofera oricui puterea de a castiga orice lupta. Lua cateva pe care si le baga intr-un buznar interior al mantiei si se teleporta din nou in Colosseum. Selene si Hades incepu din nou sa se lupte. Hades cu o mana manuia sabia si cu cealata isi scoase de sub mantie un fruct si incepu sa manace.

-Deci sa inteleg ca e voie sa mancam in timpul luptei ?

-Desigur. Nu te opreste nimeni.

-Hades ce manaci ? Da-mi si mie un fruct din ala. Mi-ai facut pofta. Spuse Selene cu viclenie.

-Nu, nu se poate. Daca vrei poti sa te duci sa iti iei si tu din Eden. Ma facem o mica pauza. Spuse Hades.

Apoi Selene se teleporta.

-Asta daca mai gasesti Selene. Toate sunt la mine. Spuse Hades incetsi incepu sa rada din nou diabolic.

-Selene cand ajunse la copacul cu fructele puterii il gasi gol.

-Ah , hades. Trisorule. Sa vezi ce iti fac. Isi spuse ea in gand. Selene se plimba apoi prin gradina. Nu departe gasi copacul cu fructele agilitatii.

-Hmm, cred ca merg si astea. Si lua doar 1 singur fruct apoi se teleporta din nou in Colosseum. Manca fructul si apoi se puse din nou pe lupta. Selene capatase agilitate si se ferea la fix de sabia lui Hades. In timp ce Selene si Hades se luptau, Zeus isi facea plimbarea de seara. Cand trecu pe langa copacul puterii il observa vandalizat. Stiu de indata ca nu poate fi decat opera lui Hades. Apoi folosindu-si puterile il descoperi pe Hades in Colosseum luptandu-se cu Selene. Se teleporta si el in tribuna alaturi de Josephine. Observa ca Hades manca la fructe incontinuu. Apoi cobori alaturi de ei in arena. Le ceru sa se opreasca pentru cateva minute sa le vorbeasca.

--Hades stiu ca tu ai observat fost. Tu ai fost cel care a vandalizat copacul puterii. Incercai sa trisezi. Te stiu prea bine. Apoi intorcandu-se catre Selene o intreba :

-Selene, cate fructe ai luat din copacul agilitatii ?

-Doar unul, marite Zeus. Si nu am mancat decat jumatate.

-Selene, imi dai cealalta jumatate mie ?

-Desigur maiestate. Si ii intinse jumatatea de fruct care ii ramase.

-Selene, accepta un mic cadou din partea mea. Ii spuse el si intinse mana spre ea. Din palma lui iesi o energie care o lovi pe Selene din plin in piept.

Zeus ii daduse o noua putere.

Apoi Hades si Selene incepura din nou sa se lupte. De data aceaasta Selene incepu sa se lupte mult mai bine. In mintea ei ii apareau mereu scheme noi de scrima, pe care le executa. Isi dadu seama ca Zeus ii daduse talent la scrima si ii intrduse in minte toate tehnicile de lupta in scrima. Zeus pleca si Josephine ramase sa asiste in continuare la lupta dintre cei doi.

Nu peste mult timp, Selene reusi sa il dezarmeze pe Hades di sa il faca sa se recunoasca invins.

-Ii puse sabia la gat si ii spuse :

-Hades, da-mi reteta promisa.

-Bine uite ia pergamentul de aici. Gassti totul acolo. Spuse Hades si ii dadu un pergament care il scoase de sub mantie. Apoi se teleporta in Infern, acasa la el.

Selene si Josephine se teleportara si ele in micutul orasel din SUA.

Cand ajunsera acasa se uitara dupa Sanara dar nu o gasira pe masuta unde o lasase. Gasira insa pe calculatorul pe care obisnuia sa il lase deschis tot timpul, deschis un fisier word si cu mesajul : « Ajutor, m-am micsorat si mai mult. Uitati-va intre butoanele tastaturii ! »

Josephine intinse mana si in palma ii apru o lupa si se uita peste tastatura. Vazu intre butoanele tastaturii acelasi fluture in care se tranformase Sanara insa mult mai mic.

Josephine intinse un deget si Sanara zbura dintre butoanele tastaturii pe degetul ei. Sanara acum nu avea mai mult de jumatate de milimtru. Selene ii trimise un fax doctorului cu reteta si mesajul ca au nevoie urgenta de antidot.

-Daca micsorarea mai continua pana maine seara va deveni microscopica. Spuse Josephine.

-Nu putem face decat un lucru. Voi pune intr-o eprubeta mai putin de o picatura de apa si o jumatate de bob de orez apoi o bagam pe Sanara acolo. Si sa speram ca doctorul va gasi reede antidotul si ne va chema. Spuse Selene.

Selene Slene facu precum spusese apoi tasta pe calculator mesajul :

“Sanara, este singura modalitate prin care te putem proteja, nu dorim sa te pierdem cand vei deveni microscopica. Antidotul s-ar putea sa mai dureze. Te rugam sa intri in eprubeta. Vei gasi acolo mancare si apa »

Apoi Josephine isi trecu degetul pe care era asezata Sanara prin fata monitorului apoi o ridica pe Sanara la nivelul nasului ei. Sanara o atinse pe matusa Josephine pe nas cu antenele de fluture. Apoi isi cobori din nou degetul pe care era Sanara si ii spuse lui Selene:

-Selene, Sanara a inteles si a incuviintat. Apoi Josephine isi baga degetul pe care era Sanara, in eprubeta pe care o pregatise Selene. Selene tinea eprubeta in pozitie oblica.

Sanara isi dadu drumul de pe degetul matusii Josephine si datorita pozitiei in care tinea Selene eprubeta, pentru Sanara parea un topogan de sticla. Cand ajunse la capat, ateriza pe jumatatea de bob de orez care urma sa ii fie hrana. Acesta parea cat un pat si jumatatea de picatura de apa i se parea destula. Sanara manca putin din jumatatea de bob de orez si lua o gura de apa apoi se culca. Cand se trezi bobul de orez pe care dormise si din care mancase un pic acum i se parea urias iar apa i se paru ca devenise un lac imens. Sanara dupa ce mai manca un pic din bobul de orez si mai bau o gura din picatura de apa se odihni pe bobul de orez. A 2-a zi dimineata, Selene si Josephine desi nu o mai puteau vedea pe Sanara, stia ca ea era acolo pe bobul de orez din eprubeta.

Cu o noapte in urma doctorul nu se putuse odihni si preparase serul de pe reteta apoi incercand sa ii gaseasca antidotul.

Spre dimineata fiind obosit se culca. Hades aparu din nou pe cand doctorul dornmea adanc si amesteca solutiile intre ele. Apoi disparu.

In acelasi timp Selene prin vis vazu ce facu Hades. La ora 9.00 dimineata, Selene se teleporta in New York, in laboratorul profesorului si ii lasa un bilet : « Hades ti-a incurcat experimentele » apoi s semna. Si se teleporta din nou in micutul orasel langa Selene.

Seara primi un telefon de la doctor. Selene, multumesc pentru avertisment insa cineva ti-a luat-o inainte.

-Cine ?

-Spunea ca o cheama Katrina. I-am dat ei antidotul apoi m-am culcat. Hades nu a avut decat sa isi piarda vremea incercandu-si talentele de chimist.

-Insa tot va trebui sa folosim laboatorul tau, doctore. Sanara a devnit un fluture microscopic.

Spre seara Selene luase eprubeta in care se afla Sanara si impreuna cu Josephine se teleportara in laboratorul doctorului.

-Salut , fetelor. Unde este Sanara ?

-E chiar aici, doctore. Spuse Selene araratandu-i eprubeta.

Doctorul lua eprubeta si o puse pe microscopul lui, inclinand-o usor cu gura in jos. Sanara isi dadu drumul pe peretele de sticla al eprubetei si ateriza pe o lamela asezata pe postamentul microscopului.

Se uita in sus si capatul tubului microscopului i se paru cat un glob de lumina urias. Parca se uita la soare. Isi cobori imediat capul, neputandu-se uita la lumina puternica emisa de microscop. Doctrul se uita prin microscop si vazu un fluture foarte micut.

In acel timp Katrina aparu din nou in laboratorul doctorului dandu-i sticluta cu antidotul. Doctoru inmuiase o frimitura de paine in antidot si o puse pe lamela.

Sanara observa si se indrepta catre uriasul munte de paine. Dupa ce manca din el pana se satura se intinse cu burta in sus. In curand observa o schimbare. Corpul ei redevenise uman, aripile stralucitoare, insa dimensiunea ei ramase aceeasi. Cand se aprinse din nou lumina microscopului, Snara isi dadu seama ca doctorul se uita la ea si ii facu cu mana. Doctorul ii lasa pe lamela un bob de orez, o picatura de apa si frimitura de paine cu antidot. Sanarei i se parea ca este intr-o vale inconjurata de 2 munti si cu un lac in mijlocul ei.

Josephine si Selene se uitara si ele prin microscop si o vazura pe Sanara, care isi recapatase doar forma si starea de sanatate initiale, insa nu si dimensiunea.

-Deci ce crezi ca se intampla doctore ?

Nu imi dau seama deocamdata.

-Nu iti dai seama? Ce fel de doctor mai esti si tu. Incepu sa tipe Josephine.
-Si eu te credeam cel mai bun doctor si tu imi spui acum ca nu iti dai seama . Spuse Selene.
-Pai sunt cel mai bun doctor. In plus fiind si om de stiinta am acces la mai multe informatii decat orice medici. Am acceptat sa fiu prietenul si doctorul vostru de familie findca imi place de voi si findca nimeni altcineva sunt sigur ca nu ar fi acceptat. Macar ceea ce i-am dat a adus-o intr-o stare mai buna. Nu aveti ce face decat sa mai reveniti saptamana urmatoare. Poate pana atunci voi descoperi unde am gresit. Spuse doctorul.
Josephine o baga din nou pe Sanara in eprubeta si pleca impreuna cu Selene, acasa.

Episodul 6

Josephine si Selene se hotarara sa mai schimbe un pic drumul spre aeroport fiindca pana sosea avionul mai era destul de mult timp. Astfel ca luara autobuzul care ocolea cartierul Manhattan, facand legatura intre doua cartiere periferice si o suburbie a orasului cu centrul orasului. Era o linie Express.
Dupa c urcara in autobuz fura cuprinse de privelistea minunata a orasului. Admirau strazile cu blocurile inalte de 20-30 etaje si cu mici magazine la parter, zgaraie-norii si bulevardele care aveau scuaruri pline de flori.
Coborara din autobuz in centru si se decid sa mearga pe bulevard uitandu-se prin vitrinele magazinelor. Intrara in mai multe magazine admirand rochii si bijuterii.
-Selene ce rochie crezi ca mi-ar sta mai bine. Spuse Josephine aratandu-i doua rochii.
-Cred ca cea rosie. Spuse Selene.
Josephine intra in cabina de proba si cand iesi Selene ii spuse:
-Arati ca un adevarat star de la Hollywood.
-Mersi, o voi cumpara. Spuse Josephine. Selene isi gasi si ea o rochie albastra.
Plecara din magazin dar dupa ce parcurse pe jos o anumita distanta, Josephine isis daduse seama ca isi uitase in magazin rochia cealalta fiind foarte fericita de noua achizitie.
Se intoarsera la magazin.
-Buna ziua. Ma scuzati, mi-am uitat aici cealalta rochie. Spuse Josephine.
-Deja am vandut-o. Noi suntem un magazin SH. Credeam ca a-ti lasat-o intentionat. Spuse vanzatoarea.
-CUM? CUI? Spuse Josephine.
-Nu va agitati. Aveti un pic rabdare. Aveti noroc ca a platit cu cardul. Intru acum in baza de date si va spun adresa ei. Spuse vanzatoarea.
Dupa ce afla adresa, Josephine si Selene mersera sa ii faca o vizita.
-buna ziua doamna. Am aflat ca tocmai a-ti cumparat rochia pe care eu mi-am uitat-o in magazin. Spuse josephine. Am doar o intrebare. A-ti gasit cumva in buzunarul ei o eprubeta? E proiectul meu la stiinte. Spuse Josephine.
-Nu. Nu era nimic.
Josephine catre Selene:
-Selene cat am fost in magazin nu a mai intrat nimeni in afara de noi, nu?
-Da, doar noi doua am fost. Spuse Selene.
-Oh, nu. Autobuzul. Spuse Josephine.
-Doar nu a-ti calatorit cu Expressul 93. Spuse doamna aceea.
-Ba da. Exact cu ala. Spuse Selene.
-Nu a-ti citit prin ziar ca in autobuzul respectiv a inceput sa opereze o banda de hoti?
-Nu. Nu suntem de pe aici. Suntem din Fenwich Island. Spuse Josephine.
-Bine ca nu v-a furat si altceva. Un proiect la stiinte nu au ce face cu el. Sigur or fi aruncat eprubeta aia undeva. Azi se ridica si gunoiul de pe strazile de pe ruta traseului 93 express. Daca va grabiti s-ar putea sa va mai gasiti proiectul.
Josephine si Selene se apucara sa caute eprubeta prin tomberoanele de gunoi, nestiind unde se afla. Ajunsera din fericire in fata unui magazin de vrajitorie plin cu articole de magie si vrajitorie numit magic and Witch Shop.
Intrara acolo si vazura ca vanzatoarea era o batranica vrajitoare.
-Buna ziua. Sunt interesata sa cumpar un glob de cristal. Spuse Josephine.
-Desigur. Puteti sa le probati sa vedeti care vi se potriveste, asupra caruia aveti puteri magice. Dupa cum stiti un glob de cristal poate functiona doar in cadrul unei singur familii. Spuse batrana vrajitoare.
Josephine si Selene intrara pe una dintre usite pe are le indemna batrana si o data ce patrunsera de partea cealalta, ramasera uimite sa constate ca se aflau intr-un urias supermarket dedicat vrajitorilor si fiintelor cu puteri magice. Erau atat de uimite incat uitasera de ce au intrat in magazin si continuara sa admire obiectele magice. Dupa cateva ore isiamintira.
In acest tmp, Sanara fiind atat de mica la nivel microscopic si stand in eprubeta nici nu simtea ce se intampla cu eprubeta si deci si cu ea. Dupa ce hotii o furasera, o arunca intr-un tomberon apoi masina de gunoi venise sa ia gunoiul. In acel timp cand gunoierii rasturnasera gunoiul din tomberon in masina, eprubeta in care statea Sanara fu sparta de catre sistemul de maruntire a gunoiului insa Sanara fiind atat de mica, scapa de pericol. Sanara fu insa astupata de muntele de gunoi. Nereusind sa iasa astfel cand masina ajunse la groapa de gunoi si rasturna gunoiul, Sanara fu ingropata intr-un munte si mai mare de gunoi.
In acest timp Josephine si Selene isi dadura seama ca statuse prea mult in magazin si se duse la raftul cu globurile de cristal. Incerca 3 globuri si dupa ce asupra primelor 2 nu avura nici un efect magia lor, il incercara pe al 3-lea:
-Globule, globuletule, vrajitori priceputi te-au creat, ca tu sa ne ajuti pe noi. Spune-ne unde se afla nepoata noastra acum. Hocus Pocus! Spuse josephine in timp ce cu ambele maini freca globul. Indata globul deveni un ecran sferic de televizor. Arata masina de gunoi care se indrepta spre groapa de gunoi.
In acest timp. Sanara se chinuia sa iasa din muntele de gunoi, sapand cu mainile o micuta galerie. Dar cum ea era la nivel microscopic si muntele de gunoi era mare si ea se afla pe la mijlocul lui, era mult drum. Insa fiind si dezorientata, o apucasera in directia gresita adancindu-se mai mult.

Episodul 7

Sanara se hotarase sa se odihneasca un pic din sapat. Insa deodata simti ca se micsoreaza din nou. De la 7 microni (dimensiunea unui globule rosii) ajunsese la 0,0015 microni. De 100 de ori mai mica decat un virus. Se intreba daca se poate si mai rau de atat.
In acest timp matusile ei josephine si Selene ajunsesera la una din gropile de gunoi ale orasului si isi infipse degetele in muntele de gunoi la intamplare, apoi incepura sa caute. Desigur uitandu-se si in globul de cristal care le arata ce facea Sanara. In acelasi timp la o alta groapa de gunoi a orasului Katrina cauta in gunoi altceva.
Deodata Sanara vazu ca langa ea patrunse un deget si fara sa stea pe ganduri sari pe el, intrand sub unghie. De cum matusile vazu acest lucru in globul de cristal erau convinse ca Sanara intrase sub unghia uneia dintre ele. Habar nu aveau ca Sanara de fapt se afla sub unghia de la degetul aratator al mainii stangi ale lui Katrina. Si nici Katrina nu avea habar de aceasta.
O data ajunse din nou acasa cele 3 zane se asezara pe canapea la discutie. Dedata Katrina intreba:
-A-ti gasit-o pe Sanara?
-Da. E undeva pe aici. Mai precis sub unghiile uneia dintre noi. Spuse Selene.
-Globul de cristal a nnu a spus exact dar eu cred ca e sub una din unghiile mele. Spuse Josephine.
-Dar se poate sa fie si sub una din unghiile mele. Spuse Selene.
Peste putin timp cele 3 zane se dusera sa se spele pe maini insa se spalara cu grija. Sanara acolo unde era nu simti acest lucru decat ca pe o ploaie. Nici vorba de vreo inundatie care sa vina sa o dea jos si sao arunce in chiuveta, asa cum isi imagineau cele 3 zane si se temeau.
Apoi cele 3 zane se asezara la masa. Katrina dupa ce aseza masa se puse sa taie painea insa din gresala se taie la degt. Din cauza sangelui pe care il vazuse si a micii dureri pe care o avea, uitase de Sanara, si se puse sa isi suga degetul cu rana. Sanara din nefericire era exact sub unghia degetului la care Katrina se intepase. Datorita presiunii care o aspirase ajunse in gura surorii ei si o data cu prima lingura de supa direct in stomacul lui Katrina. Din fericire Sanara era imuna la acidul gastric si imuna si la temperaturi extreme. Astfel ca nici supa fierbinte si nici acidul gastric nu o afectase cu absolut nimic.
Acum i se parea ca se afla intr-o pestera uriasa si ca innota intr-o mare. Drumul spre iesire era destul de lung.
Cand cele 3 zane verificara inca o data globul de cristal o vazura pe Sanara innotand intr-o mare de acid gastric. Dar globul nu le spuse in stomacul caruia dintre ele se afla Sanara.


Last edited by Sanara on Fri Nov 27, 2009 9:07 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32621
Kwan Kwan : 120017
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Aventurile unei zane Empty
PostSubject: Re: Aventurile unei zane   Aventurile unei zane Icon_minitimeThu Nov 19, 2009 10:45 pm

Episodul 8

In curand veni si Katrina acasa. Adusese ceva pentru Sanara tocmai din indepartatele insule exotice tropicale.
-Am sosit. Striga ea.
Matusile ii iesira in intampinara.
-Unde este Sanara ? am adus ceva pentru ea. Spuse Katrina.
-Avem o veste cam rea. Spuse Josephine
-Sper sa nu fie prea rea. Spuse Katrina.
-Nu e chiar atat de grav. Hades a micsorat-o la dimensiuni microscopice. Spuse Selene.
-Am ppus-o intr-o eprubeta. Spuse josephine.
-Cum plec de acasa, cum Hades isi face de cap. Si totusi nu inteleg. Are colierul si bratara, cum de acste obiecte magice nu au putut-o apara ? Spuse Katrina.
-Hades s-a transformat intr-un fluture negru si veninos si a putut sa se aseze pe umarul ei.
-Ce imaginatie mai are si zeul asta. Pacat ca vrajile noastre nu au efect asupra zeilor. Spuse Katrina.
-Singurul care l-ar putea invinge este Zeus dar nu vrea, cica trebuie sa fie un echilibru si bla bla bla. Spuse Selene, evident suparata.
-Si acum ce ne facem ?
-Nu avem ce face decat sa asteptam o alta saptamana.
Dupa ce trecu iarasi saptamana, cele doua zane plecara iar in New York la medic.
-In timp ce coborau din metrou in centrul New York-ului sunatelefonul lui Selene. Era doctorul.
-Cred ca am gasit antidotul corect. Grabiti-va, va astept. Spuse el.
In 5 minute Josephine, Selene si Katrina erau din nou in casa doctorului. Doctorul o aseza pe Sanara din nou pe microscop si dupa ce se uita la ea, puse o picatura alaturi pe microscop iar Sanara se duse sa se scufunde in ea, care i se paru un imens lac. In cateva minute, Sanara incepu sa creasca, in 5 minute ajungand la dimensiuni normale.
Josephine, Selene si Katrina o imbratisara. Katrina ii spuse :
-Sanara, uite ti-am adus ceva din padurea tropicala. Si ii dadu un plic.
Sanara desfacu plicul si gasi o scrisoara in limba spaniola.
-Domnisoara Sanara, ne bucuram sa va anuntam ca a-ti trecut preselectia si a-ti ajuns in finala. Sunteti una dintre cele 10 candidate la postul de director al rezervatiei naturale, Parcul Jubylee. Va asteptam luni la ora 10.00 dimineata in orasul Manaus, pe strada Rio Grande numarul 13, blocul turn, apartamentul 1113.
Sanara sari in sus de bucurie cand vazu ca a fost aleasa printre cele 10 finaliste.
Veni ziua de luni. Sanara o lua in zbor cu viteza maxima spre Brazilia .Hades in schimb o astepta la aeroportul din New York. Vazand ca avionul cu zborul spre Brazilia a venit la pista, isi dadu seama ca Sanara la tras pe sfoara. Era si normal fiindca nu vroia sa puna oameni in pericol din cauza dusmaniei intre ea si Hades.
La ora 9.30 dimineata era deja in orasul Manaus. O data ajunsa la adresa de pe bilet, gasi un bloc cu birouri in loc de apartamente. Urca cu liftul la etajul 110

Episodul 9

Ajunse in fata biroului unde era preselectia. Ciocani la usa si o deschise incetisor.
-intra. Spuse directorul.
Sanara int si vazu o sala destul de spatioasa cu mese si scaune, ca un fel de aula a unei universitati insa de cateva ori mai mica.
-Directorul care habar nu avea ca Sanara era zana spuse:
-Hm, excelenta deghizare. Se pare ca domnisoara are o pasiune innascuta pentru natura. Chiar si eu ador natura si m-a pasionat intotdeauna si miturile. Ai ales sa fii o zana a naturii, nu? Intreba el.
Sanara fara sa zia nimic doar incuviinta din cap si lua loc intr-o banca in sala mai erau alte 9 concurente.
-Deci veti da un test cu 3 subiecte. Primul subiect contine 100 de intrebari din domenii diverse: ecolologie, biologie, si multe alte domenii legate de natura. La subiectul doi veti avea de raspuns la 50 intrebari grila culese din cartile despre ingrijirea parcurilor, a gradinilor si a rezervatiilor naturale. Iar la subiectul 3 veti avea de scris un eseu de 3-4 pagini despre rezervatiile naturale. Aveti la dispozitie fix 3 ore. Spuse directorul si incepu sa imparta foile si pixurile.
Dupa ce timpul expirase, directorul aduna foile si spuse:
-Cea care acumuleaza punctajul cel mai mare imi va lua locul. Va fi anuntata maine intre orele 15-16. Sunteti libere.
Sanara pleca si se gandi sa mai ramana in oras. Cum se lasase seara, Hades ca sa ii strice planurile Sanarei se furisa in biroul directorului, si cauta pe intuneric lucrarea Sanarei pe care o fura. Un papagal care isi petrecea timpul intr-un mango din apropiere si din cand in cand la fereastra respectivului birou unde primea zilnic seminte, vazu ce se intamplase. Cum era guraliv de obicei incepu sa strige in gura mare: ladrón ladrón ladrón. Ladrón inseamna hotul in limba spaniola. Sanara aflandu-se din intamplare in apropiere il chema pe papagal la ea sa ii spuna ce s-a intamplat. Astfel Sanara aflase ca un hot se furisase si furase o hartie importanta din sala unde ea daduse lucrarea. Verifica usa biroului insa ea inchisa si fereastra la fel. Nu avea cum sa intre si nici nu avea puterea de a se teleporta. Asa ca decise sa mearga sa il caute pe hot. Il gasi pe Hades pe o banca intr-un parc cu o lucrare in mana. Inainte ca Sanara sa apuce sa reactioneze, hades dadu foc lucrarii chair in fata Sanarei apoi disparu brusc. Hades ca sa isi bata joc de ea rupse un colt de lucrare pe care il lasase pe banca. Coltul cu numele. Insa dar jumatate din el. Sanara il lua si vazu scris Shar si apoi sub el San. Nemaiavand ce face acu, se retrase in camera ei de hotel, pe care o inchiriase si incepu sa planga.

Episodul 10

A doua zi, Sanara Sanara dori sa se intoarca acasa avea avion la ora 17.30. Desi putea sa zboare singura, ei i se parea cam mare distanta. Acum cel putin stia ca Hades nu se va mai lega de ea o vreme. Merse sa isi cumpere un bilet de avion. Decise sa mearga pe jos prin oras cautand o agentie in care biletul spre New York sa fie cat mai ieftin. Orasul era deosebit de frumos. Era prima data cand viziteaza un oras intr-o zona cu clipa tropicala. Bulevardele erau plin de pomi exotici decorativi, fatadele magazinelor de la parterul blocurilor aratau excelent, benzile de circulatie de pe sosele erau delimitate de scuaruri cu flori decorative, parcurile erau pline cu pomi fructiferi ca mango, ananas, smochini, curmali, etc. De unde te puteai servi cu ce doreai si cat vroiai.
-Ce oras super. Isi spuse ea in gand.
Vizitand diferite agentii observa ca preturile la bilete erau apropiate. Gasi insa intr-o agentie o oferta cu reduceri de 25%-35% si cumpara de acolo platind doar 760 Reali. In loc de 950-1100 Reali cat era la celelalte agentii.
Cand iesi din agentie, primi un apel pe mobil insa cand sa il vada se descarca bateria.
-Of, am uitat sa il incarc. Las ca il incarc in avion.
Ajunse apoi la aeroport. Trecand de toate formalitatile la ora 17.20 era pe pista si se urca in avion. La 17.30 avionul decola cu Sanara la bord. Ceru unei stewardese sa ii puna mobilul la incarcat. Peste jumatate de ora stewardesa ii aduse mobilul. Deja se aflau la o altitudine de 13 000 metri. Sanara nu mai zburase vreodata la o asemenea altitudine. Ea singura nu zbura decat la 2000-3000 metri iar cu avioanele cel mai mult zburase la 9000-10000 metri. Verifica mobilul. Avea un apel pierdut de la matusa Selene si un sms tot de la ea.
-Orice ai face, nu urca in avionul de la 17.30. Hades este cu ochii pe tine. M-a avertizat globul de cristal.
Insa era prea tarziu. Tocmai Tocmai atunci se auzi cum motoarele avionului se oprira si apoi pilotii incercand sa le reporneasca, motoarele dadeau rateuri. Se aflau deasupra oceanului Atlantic undeva intre America de Sud si Amrica de Nord, la 1000 km est de coasta Mexicana. Decio nici vorba de aeroport in apropiere. Avionul incepu sa piarda altitudine cu viteza. Datorita frecarii cu aerul, unul dintre motoare deja luase foc. Peste nici cinci minute lua foc si al 2-lea motor. Focul se extindea cu repeziciune spre celelalte doua motoare si spre rezervorul avionului. Iminenta unei expozii era inevitabila. Ceilalti pasageri deja isi pierdusera orice speranta de a mai scapa vii. Sanara banuia deja ca Hades era cel care reusise sa produca defectiunea tehnica la avion. Incerca sa sparga un geam sa iasa ea in exterior dar nu reusea. Vroind sa isi sune una dintre matusi Surpriza, nu mai avea semnal. Nu ii mai ramasese nimic de facut in afara de a se ruga. La fel ca ceilalti pasageri.
Oare va scapa? Asteptati episodul urmator.
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32621
Kwan Kwan : 120017
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Aventurile unei zane Empty
PostSubject: Re: Aventurile unei zane   Aventurile unei zane Icon_minitimeSat Nov 21, 2009 3:31 pm

Episodul 11

Avionul pierdea altitudine, rapid. Sanara era la fel de convinsa ca si ceilalti pasagri ca se vor prabusi. Si in momentul cand avionul va cadea pe sol va urma o explozi din care nimeni nu va scapa. Sanara stia ca matusile ei au aceeasi viteza de zbor ca si ea si nu pot ajunge la timp.
-Chiar daca au vazut la timp, nu pot fi aici inainte de dezastru. Le trebuie cam jumatate de ora sa ajunga daca merg cu viteza maxima insa mai e timp abia doar 5 minute. Gandi Sanara
In acest timp matusa Selene era deja in drum spre Sanara. Insa abia ce parasise Fenwick Island. Zbura cu viteza maxima de 7 Match (8575 km/h) inspre sud.. Nu putea sti incotro e avionul. Insa incerca sa isi dea seama.
In acest timp lui Selene ii trecu prin fata ochilor amintirea mamei ei pe care a pierdut-o in anul 1947 tot intr-un accident de avion si se gandea ca nu poate permite sa isi piarda si una din nepoate la fel. In acest timp Josephine se duse sa il gaseasca pe Hades iar Katrina ramase singura acasa, urmarind prin globul de cristal.
Avionul in care se afla Sanara ajunsese aproape jos insa datorita fortelor fizice, din traiectoria lui in loc sa cada in ocean urma sa cada exact pe sol la cativa kilometri de malul oceanului. Pilotii deja nu mai stiau ce ese de facut, avionul nemairaspunzand la comenzi.
-Hey, steve, baga-l pe pilot automat. Spuse capitanul catre copilot.
-La naiba, nu merge, spuse copilotul dupa ce incerca de cateva ori.
-Sa it arat eu cum se face. Spuse pilotul.
Incerca si el insa degeaba.
-Nu, suntem pierduti, nu merge. Se vaicari pilotul. Mai incerca pe ultima data si avionul se repuse in linie dreapta.
-Hm, gata, a luat-o. Phiu, ce sperietura. Spuse pilotul.
Avionul incepu sa se inalte insa nu se auzea nici urma de motor.
-Dar ce se intampla capitane? Nu se aude nici urma de motor desi avionul merge ca lumea.
Nimeni nu putea sa vada ce se intamplase de fapt.
Motoarele avionului murisera toate 4 insa sub burta avionului era Selene care ajunsese la mustata cand avionul atinsese o altitudine de sub 1000 m si mai erau doar 3 secunde pana ar fi atins solul si ar fi explodat.
Cum a fost posibil sa ajunga la fix?
A resit sa isi depaseasca propriile limite . Cand exista o situatie disperata, nici nu poti sti cate poti face. Creierul e cel mai misterios si te-ajuta sa iti depasesti limitele. Desi in mod normal Selene nu putea depasi 7 Match atinsese fara sa isi dea seama viteza de 10 Match. (12250 km/h).
Bause apoi un elixir care ii dadu super-forta si a sustine avionul i se parea la fel de usor ca a mentine in zbor o haltera de doar 100 Kg. Reusise sa aduca apoi avionul cu bine la sol, pe cel mai apropiat aeroport. Iesi apoi de sub avion cand cobori pasagerii, amestecandu-se prin multime apoi cand o vazu pe Sanara se imbratisara. Pe fata lor se vedea cum plang de fericire. Doar, trecusera printr-o sperietura zdravana.
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Sponsored content





Aventurile unei zane Empty
PostSubject: Re: Aventurile unei zane   Aventurile unei zane Icon_minitime

Back to top Go down
 
Aventurile unei zane
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Planeta Utopia :: Welcome! :: Welcome! :: Chat topic :: Arte :: Fan-fic-
Jump to: