Planeta Utopia
Planeta Utopia
Planeta Utopia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lasati imaginatia sa va poarte in zbor pe o planeta indepartata, o planeta a fanteziei unde veti intalni personaje de basm, animale mistice si unde totul este posibil
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Top posting users this month
Bavaria
O lume noua - Page 2 EmptyO lume noua - Page 2 I_back_catgO lume noua - Page 2 Empty 
Sanara
O lume noua - Page 2 EmptyO lume noua - Page 2 I_back_catgO lume noua - Page 2 Empty 
Sujata
O lume noua - Page 2 EmptyO lume noua - Page 2 I_back_catgO lume noua - Page 2 Empty 
Latest topics
» condica de prezenta
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeWed May 15, 2024 10:43 am by Bavaria

» La delfinariu (cu Madalina si Priscilla)
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeTue May 14, 2024 2:26 pm by Bavaria

» Misiuni
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeTue May 14, 2024 2:24 pm by Bavaria

» Schimbare nick
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeSat May 11, 2024 2:18 pm by Sujata

» o excursie in dreamtopia
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeSat May 11, 2024 2:17 pm by Bavaria

» Propuneri
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:30 pm by Bavaria

» Sujata a fost decazuta din staff
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:29 pm by Bavaria

» Princess of dreams (continuare)
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:21 pm by Saphire Helena

» Berbec
O lume noua - Page 2 Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:48 pm by Pamella


 

 O lume noua

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeTue Jan 27, 2015 7:02 pm

Bine, hai sa mergem la castel. Spun eu, conducand-o intai prin parc, apoi la iesirea din nord-est a parcului, o cotim la dreapta si mergem inainte pana la prima mare intersectie cu sens giratoriu unde trona un ceas floral, apoi la stanga si traversam strada ajungand in fata unei cofetarii unde trona si o statie de tramvai ce arata ca o gara in miniatura. Pe panoul electronic al statiei defilau niste caractere intr-un amestec de araba si hindi.
Imi pliez din nou aripile sub forma de fusta. si ma asez pe unul din scaunele din statia de autobuz.
Trecura 5 minute timp in care trecura 2 tramvaie dar nu erau linia care ne trebuia.
-Va mai dura cam 20 minute pana vine tramvaiul pe linia care ne trebuie. Am fi putut merge cu trasura trasa de centauri dar statia de trasuri e destul de departe. Ar mai fi o optiune sa te duc eu in zbor, insa codul bunelor maniere al zanelor interzice sa dau unui vizitator o potiune de micsorare din prima zi.


O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 10:00 am

"Dar sa faci vraji e interzis in aceasta lume? Ca de zburat, zbor si singura. Nu-mi trebuie matura, sa stii!" spuse ea amuzata. "Cel mai bine ar fi sa vizualizez locatia unde trebuie sa ajungem, ma tii de mana, rostesc vraja si suntem acolo cat ai clipi!" adauga ea.


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 1:13 pm

-Nu e interzis sa faci vraji in lumea aceasta. Din moment ce avem magie o folosim lamaxim. Cat despre ceea ce spui tu se numeste teleportare. Da, apartie de magie ca sa zic asa. Insa eu nu prea suport teleportarea. Fiindca pe de o parte eu nu am puterea proprie de teleportare nu ma pot teleporta decat daca ma teleporteaza altcineva impreuna cu el, pe d alta parte imi place sa vad peisajele. Dar fie mai fac cate o exceptie cum am facut de atatea ori si cu altcineva si ma voi lasa teleportata. Totusi in lumea asta teleportarea este o putere rara pe care o au doar cativa vrajitori si cateva vajitoare.

Si sa iti spun ceea ce nu stiai. Magia e stiinta avansata bazata pe fizica cuantica iar potiunile au legatura cu chimia cuantica si alchimia. Magia astfel lucreaza la nivel atomic sau chiar subatomic.
De fapt definitia magiei suna cam asa: Capacitatea unei persoane care prin puterea mintii poate induce schimbari materiei la nivel molecular, atomic sau subatomic.

Ar trebui sa iti dai seama ca teleportarea presupune propria dezintegrare la nivel atomic si apoi reconstructia atom cu a atom la destinatia dorita. Iar pentru asta trebuie sa te concentrezi si sa iti aduni toata magia inca de la inceput, inainte de propria dezintegrare. O data dezintegrat, esti doar o ploaie de atomi care calatoreste cu viteza luminii. De asta e destul de difici pentru majoritatea persoanelor de a stapani teleportarea. Ca mai mica gresala, poate insemna fie mutilarea corpului, fie moartea. Iar cand calatoresti impreuna exista riscul ca sa iti amesteci atomii cu cealalta persoana.

Totusi hai sa ne teleportam. iti voi arata locul. Spun eu si ii ating fruntea cu degetul aratator, trimitandu-i telepatic o imagine a palatului:

http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20130704051613/disney/images/thumb/2/20/Disneyland_Christmas_Castle.jpg/1280px-Disneyland_Christmas_Castle.jpg

Si sa stii ca in cele 2 felinare de la intrare, lumina nu provine de la becuri ci de la 2 zane care penru ele inseamna munca pentru castgarea exstentei. Sunt platite cu 10 kwan/ora Daca e sa inmultim cu 12 ore de munca pe noapte e 120 kwan/noapte ori 40 zile cat dureaza o luna de zile la noi e 4800 kwan/luna destul cat sa traiasca decent.

A si ar mai trebui sa stii ca timpul aici curge altfel. Un minut are 100 de secunde, o ora are 100 minute si o zi are 25 ore. O saptamana are 10 zile si o luna are 40 zile.
Cu toate astea, 3 zile aici in Utopia, in ciuda calculului matematic, care iti va da oricum alt rezultat, inseamna 400 ani pe Pamant.






O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 6:54 pm

Avand locatia data de Sanara in mintea ei, Ki o kua de mana pe Sanara si facu o vraja pentru ca ele sa ajunga tefere la destinatie.


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 7:33 pm

Palatul era strajuit la intrare de o mica armata de 30 zane imbracate in armuri de otel placat cu aur, fiind inarmate cu bagheta magica, cu sulite, scut si cel mai un lucru, o a 2-a bagheta, faurita de ele, care putea iesi pe sub armura, din zona buricului, sub forma unui ac ce stropea cu o potiune magica, putand tinti o tinta chiar si de la 300 metri. De obicei in mare parte potiunea era menita sa provoace o durere insuportabila inamicului, avand efect intre 3 zile si o saptamana. Dar desigur acul putea fi umplut si cu potiuni magice de transformare.

Pe langa cele 30 zane ce stateau la portile palatului cate 2 la fiecare poarta si fiecare fereastra a palatului, in aer zburau zane in armuri de otel vopsite in albastru si verde, fiinddotate cu niste ace cu potiuni si niste arcuri cu sageti si baghete magice. Stolul de zane din aer era de 60 dezane ce se invarteau intr-una in cerc in jurul palatului.

Palatul era decorat atat pe interior cat si pe exterior ca de Craciun. La exterior ghirlande si diverse instalatii luminoase de exterior alcatuiau o priveliste de neuitat a palatului. In cutea palatului rona un brad inalt de 30 metri impodobit ca de Craciun si care era chiar magic, facand dulciuri in loc de fructe, si daca luai o ciocolata sau orice altceva din el, in 5 minute crestea la loc.

De cum intrai in palat, ghirlandele erau la ot pasul, iar pe balustrada scarilor, erau prinse siruri lungi de beteala multicolora. Pe tavan erau lampi ca nste felinare, in interiorul carora zburau zane, emitand lumina. Unele felinare emiteau lumina rosie, altele emiteau o lumina albastra inchis si altele o lumina verde deschis. lumina emisa era slaba ca de lumanare. In sala tronului insa trona un candelabru de aur si argint in mijlocul tavanului cu becuri adevarate. 100 de becuri de cate 10 Wati fiecare, lumina fiind aproape orbitoare, atat de puternica era. Desigur in fiecare colt al salii tronului era cate un brad decorat. Iar de tavanul salii tronului atarnau pe latimea camerei, zeci de metri de betala la intervale de 10 cm.

Deasemenea tronul era impodobi deosebi de frumos. Si toate acestea in ciuda faptului ca nu era inca Craciunul. Ci tot decorul avea loc in toata perioada anului.


O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 7:39 pm

"Vai de mine!" exclama Ki. "Dar aici e o atmosfera de vis! Se vede ca se traieste pe picior mare, sa zic asa!" zambi ea, admirand totul.


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 7:50 pm

-Desigur. Vino in sala de mese. ii spun eu, conducand-o la etaj in sala de mese.
-Ar trebui sa stii ca noi zanele in mare parte suntem vegetariene dar sunt mici exceptii. Insa astazi meniul este vegetarian.

Aperitiv: Ordef de legume si prajiturele fornetti
Felul 1: Supa de ghinde.
Felul 2: Mancare de gutui cu ananas
Desert: Prajituri cu ciocolata si nuci.




O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 8:20 pm

"Mie imi place sa mananc tot felul de prostii. Mai ales prostii din lumea oamenilor ca: salata beuf, sarmale, cartofi prajiti si evident multa ciocolata!" rase ea de sine insasi. "Insa daca meniul e asa..." ofta indelung si continua: "Ori raman nemancata, ori fac o vraja sa mananc ce-mi place!" conluziona ea.


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeThu Jan 29, 2015 11:30 pm

-Ei bine, eu zicsa incerci ca in afara de supa de ghinde restul sunt facute dupa retete din lumeaoamenilor. Si daca vrei sa mananci prostii, ia de aici 50 kwani, si du-te la Coneixedor Gourmet sau cum ii spunem noi Elfus Otravitus. E un restaurant a unui elf care are tot felul de mancare fast food nesanatoasa si bauturi acidulate. E destul de ieftinamancarea acolo. 1.8 Kwan portia de cartofi prajiti, 0.3 kwan porumb fiert, 1 kwan hamburgerul si chessburgerul, intre 5 si 10 kwan cate un meniu tip KFC sau Mc Donalds. Mai are si un fel de sos de ciocolata inghetat nu mai stiu cum se numeste insa recunosc ca am baut si eu de 3 ori si e tare bun.
-E destul de usor sa ajungi la restaurantul asta. Iesi din palat, pe iesirea principala, mergi ca si cum ai da roata palatului si se face un drum la stanga o iei la stanga apoi prima la dreapta si e o statie de transport in comun. Iei orice troleibuz vine timp de 3 statii si cand cobori mergi un pic inainte si fci drepata si e chiar dupa colt. Ii spun eu, dandu-i 50 kwan.
-Zici caai putea face vraja, dar eu zic ca ar fi mai bine sa mergi sa cunosti si imprejurimiler cu ocazia asta. insa daca mai ai rabdare, te pot insoti eu. Trebuie doar sa imi incarc bagheta magica. Nu se stie niciodata cand dai peste un monstru.
Da, in lumea asta, sunt tot felul de creaturi dar si tot felul de monstri. Creaturile sunt echivalentul oamenilor si a animalelor domestice ori inofensive cum sunt pasarile desi salbatice dar inofensive, iar mostrii sunt echivalentul animalelor salbatice. Insa problema in lumea noastra e ca monstri patrund din ce in ce mai des in orase. Chiar foarte des as spune. Oamenii sunt norocosi ca au doar problema ursilor care si asa vin destul de rar in oras. Uneori la noi intalnesti si hoarde intregi de monstri in cartierele marginase.
Recent m-am luptat cu un Afanc. E un monstru care arata ca o corcitura intre o felina uriasa de obicei tigru, leopard sau ghepard, cu jumatatea posterioara de crocodil sau aligator. Normal ca nu am ratat ocazia sa ii fac poza:
http://www.mythicalcreatureslist.com/images/small/small643.jpg


O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 30, 2015 3:18 pm

Ki privi poza aceea si rase.
"Caraghioasa creatura!" spuse ea. "Mai rau e sa te lupti cu un vrajitor care e egal ca putere ca si tine!" adauga ea.
Era fsrte frustrata ca nu prea avea subiecte de conversatie, insa spuse:
"Sunt frustrata ca nu am subiecte de conversatie. Si chiar trebuie sa ma odihnesc! Si asta urgent, daca nu vrei sa pic jos si sa dorm lata pe podea!"


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 30, 2015 3:50 pm

-Ha ha ha. Subiecte de conversatie putem gasi o groaza. Mai alers daca vrei sa vorbim despre lumea asta a mea. Dar bine, hai sa te conduc la camera ta. Spun eu, conducand-o la ultimul etaj pe un hol lung, si pe patea stanga deschid o usa din lemn de trandafir, cu broasca de aur si apoi ii dau in mana o cheie de argint placata cu aur si batura cu cateva smaralde.
-Aceasta este camera ta. Spun eu aratandu-i camera de lux ce parea a fi a unui hotel de 7 stele.
-


O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Miriam
Immortal
Immortal
Miriam


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 1566
Kwan Kwan : 4953
Varsta Varsta : 47
Localizare Localizare : Oraşul Interzis

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 30, 2015 4:16 pm

"Multumesc tare mult!" spuse Ki. "Acum, cred ca ma duc... directia pat!" spuse ea, ducandu-se spre primul pat ce-i iesi in cale si trantindu-se practic pe el, asa imbracata cum era. Adormi pe loc, asa de franta era!


O lume noua - Page 2 9d9533683b11c37fd269ab241c4f7af0
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitimeFri Jan 30, 2015 5:00 pm

Inchid usa camerei in care se culcase si plecasem spre subsolul palatului unde era laboratorul.


O lume noua - Page 2 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Sponsored content





O lume noua - Page 2 Empty
PostSubject: Re: O lume noua   O lume noua - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
O lume noua
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» ^_^ Hello lume ^_^
» O alta lume
» Prin aceasta lume
» O noua distractie.
» O noua iubire

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Planeta Utopia :: Welcome! :: Dimensiunea magica :: Fairytopia Metropolis :: Restaurant-
Jump to: