Planeta Utopia
Planeta Utopia
Planeta Utopia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lasati imaginatia sa va poarte in zbor pe o planeta indepartata, o planeta a fanteziei unde veti intalni personaje de basm, animale mistice si unde totul este posibil
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Top posting users this month
Bavaria
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 EmptySa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 I_back_catgSa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty 
Sanara
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 EmptySa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 I_back_catgSa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty 
Sujata
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 EmptySa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 I_back_catgSa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty 
Latest topics
» condica de prezenta
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeWed May 15, 2024 10:43 am by Bavaria

» La delfinariu (cu Madalina si Priscilla)
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeTue May 14, 2024 2:26 pm by Bavaria

» Misiuni
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeTue May 14, 2024 2:24 pm by Bavaria

» Schimbare nick
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat May 11, 2024 2:18 pm by Sujata

» o excursie in dreamtopia
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat May 11, 2024 2:17 pm by Bavaria

» Propuneri
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:30 pm by Bavaria

» Sujata a fost decazuta din staff
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:29 pm by Bavaria

» Princess of dreams (continuare)
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:21 pm by Saphire Helena

» Berbec
Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:48 pm by Pamella


 

 Sa speli un dragon nu e usor.

Go down 
3 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AuthorMessage
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeWed Sep 05, 2012 4:56 pm

Un pic mai incolo vom merge sa iti arat pestera si oul. La ora cand dragonita va fi plecata la vanatoare.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeWed Sep 05, 2012 6:14 pm

- Okay, de acord, zice ea.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeWed Sep 05, 2012 8:32 pm

-Deci o sa ai curand un dragon. Si sper ca vei sti sa ai grija de el. Si sa iti mai spun ceva. Cresterea unui dragon implica si multa responsabilitate si mai ales trebuie sa ai grija sa nu enervezi dragonul. Un pui de doar cateva zile daca e nervos poate face ravagii cat un leu si un tigru la un loc. Iar un pui de dragon de 3 luni daca e nervos zici ca ti-a trecut prin curte echipa de la demolari cladiri.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeWed Sep 05, 2012 9:29 pm

Katherine rase cand o auzi.
- Stai linistita o sa am grija de el.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 10:56 am

-Si sa nu crezi ca unui dragon ii poti da mancare la fel ca in filme direct din mana. Nu e ca si un catelus. Risti sa ramai fara mana. Un dragon e intotdeauna mofturos. Nu mananca de pe jos. Ii trebuie o farfurie speciala pe dimensiunea lui sau sa ii arunci ca la circ mancarea direct in gura, de la distanta.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 2:53 pm

- Aham, am priceput, murmura ea.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 5:31 pm

-Ai noroc insa ca sunt cateva principii pe care un dragon le stie din instinct inca de cand iese din ou: Poate sa vada fiindca se naste cu ochii deschisi, stie sa mearga, stie sa manance singur si stie din instinct sa planga ca un copil mic cand vrea ceva. Si poate invata sa vorbeasca destul de repede, mai repede decat bebelusii chiar. Un dragon vorbitor, la varsta de 3 luni deja are vocabularul unui copil e 3 ani iar la 6 luni deja are vocabularul unui copil de clasa 1. Si dragonul vorbitor e asa de inteligent incat la varsta de doar 1 an stie sa vorbeasca sa citeasca si sa faca operatii matematice simple ca si un copil de clasa a 2-a. Asta desigur daca are cine sa il invete. Iar la 2 ani un astfel de dragon poate fi capabil sa ajute pe cineva la chimie. Insa dragonii nu sunt pasionati de chimia normala ci doar de cea care tine de magie. Adica chimia potiunilor magice.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeThu Sep 06, 2012 6:03 pm

Katherine asculta fara sa comenteze.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 10:24 pm

-Dragonul care ti-l voi da eu este din aceeasi specie ca Metushem al meu. Specia e recunoscuta ca cel mai mare dragon care poate fi domesticit si e recunoscuta pentru dimensiunile acetor dragoni. Dragonii acestia pot ajunge la 25 metri inaltime cand stau pe labele din spate. Sau cand dorm intinsi pot avea 27-30 metri din varful botului pana in varful cozii. Iar anvergura aripilor poate avea de la 7 la 10 metri.
Multe zane prefera sa foloseasca astfel de dragoni pe post de avioane particulare. Dat fiind ca dragonii in ciuda dimensiunilor lor uriase si a greutatii care poate echivala greutatea unui avion militar fara incarcatura, cam 250 tone, pot atinge viteza supersonica la fel de repede precum un automobil performant atinge 100 km/h. In mai putin de 1,5 secunde adica. Si pot prinde o viteza de 10 ori mai mare decat cea a sunetului. Daca astfel de dragoni ar zbura pe Terra ar putea ajunge in orice punct al ei in mai putin de 2 ore Sau aici in Utopia ei ajung in orice punct in mai putin de o zi. Ceea ce unei zane ii este imposibil.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110


Last edited by Sanara on Fri Sep 07, 2012 10:27 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 10:25 pm

Ramane atenta, dar tot nu zice ceva.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 10:32 pm

-Insa pentru a calari un dragon trebuie sa ai multa rabdare in dresaj. Ca sa te accepte pasager pe spatele sau. Caci comenzile le stie ca si cand ar fi gata dresat, la inteligenta lui. La cat de mare e el si cat de mica esti tu pe langa el e ca si cum o musca ar calari un cal.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeFri Sep 07, 2012 10:34 pm

Surade cand auzi comparatia.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 2:18 pm

-E cea mai buna comparatie pe care am putut-o gasi.
Dar dupa un timp ai putea sa ajungi sa te intelegi cu dragonul tau destul de bine si sa nu te mai feresti de gura lui.
Eu cu Metushem al meu desi la inceput ma feream de gura lui, am ajuns sa ma inteleg bine cu el. Asta abia dupa 7 ani. Si acum ma foloseste pe post de scobitoare. El ma tine cu ghearele de picioare si ma baga in gura si eu cu mainile ii iau mancarea dintre dinti. Si ma lasa chiar sa il spal pe dinti. Eu stau pe limba lui cu periuta de dinti intr-o mana si cu galeata de apa in cealalta mana. Numai sa ii spal un singur dinte imi ia jumatate de ora. Asa ca pe dinti il spal saptamanal si imi dedic o zi intreaga in gura lui. In restul de 6 zile dupa fiecare masa eu sunt scobitoarea lui.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 2:22 pm

- De ce nu-i speli dinti printr-o simpla vraja? ridica ea o spranceana.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 2:31 pm

-Fiindca l-am obisnuit asa si e pretentios. Am incercat asta dar a inceput sa planga ca un copilas de 1 an care plange dupa acadea. La inceput imi era frica de gura lui, acum l-am rasfatat prea mult.
Deci asta e riscul. Trebuie sa te feresti de gura lui pana macar aveti reciproc incredere unul in celalat dar apoi vezi sa nu il rasfeti prea mult cazand in exterema cealalta asa cum am facut eu.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110


Last edited by Sanara on Sat Sep 08, 2012 3:21 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 2:35 pm

- Ma voi descurca eu, cred.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 3:34 pm

-Bine. Spun eu zambind.
-Ma bucur sa aud ca te vei descurca.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 4:45 pm

- Dar hm... mama lui ii va da numele, nu?
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeSat Sep 08, 2012 9:32 pm

-La dragoni da. Mamele le dau nume. Iar noi cum nu putem pronunta numele acela lung, le dam un alt nume care e o prescurtare al numelui lor adevarat. Si catedata deviaza in porecla. Pe dragonul meu il cheama Chemnashaovirodaintrachivu spun eu, limba incurcandumi-se in gura de cateva ori. Dar de fapt numele dat de mine vine de la prescurtarea numelui lui, Chem, si fiindca el a fost cel care imi preda niste lectii de magie cand matusile erau prea ocupate eu l-am poreclit Maestrul Chem iar matusa Selene care stie germana si franceza l-a strigat o data in franceza dar eu pronuntia am auzit-o Metushem cum nu ma pricep prea bine la franceza. Si uite asa s-a ales cu porecla.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeMon Sep 10, 2012 2:29 pm

- Doamne cata numele, fu tot ce reusi sa zica Kat.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeMon Sep 10, 2012 7:40 pm

Dar cum Metushem are incredere in mine o data m-am apropiat de oua si am vazut ca pe fiecare era scris un nume. Dragonii pot deosebi sexul puilor inca de a se naste. Oualele din care vor iesi femele sunt mai deschise la culoare iar cele din care vor iesi masculi sunt mai inchise la culoare. Ei bine pe oul care ma gandeam sa ti-l dau tie e scris numele Taramniemnashaovirodaintrachirachiva.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110


Last edited by Sanara on Tue Sep 11, 2012 9:58 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeMon Sep 10, 2012 7:41 pm

- Doamne... si eu cum o sa-i zic?
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeTue Sep 11, 2012 9:59 am

-Ai putea sa ii spui Taramnie sau Tara. E o dragonita.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Vizitator
Guest
Anonymous



Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeTue Sep 11, 2012 1:04 pm

- Ah, ce dragut. Cred ca-i voi zice Tara.
Back to top Go down
Sanara
OWNER
OWNER
Sanara


Name : George
Sex Sex : Male
Mesaje Mesaje : 32628
Kwan Kwan : 120024
Varsta Varsta : 38
Localizare Localizare : Fairytopia, la capatul curcubeului

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 4

Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitimeTue Sep 11, 2012 10:08 pm

-Suna bine. Si mie imi place numele Tara. Imi aminteste de personajul unui roman.


Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Sa110
Back to top Go down
https://fairy.forumgratuit.ro
Sponsored content





Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Empty
PostSubject: Re: Sa speli un dragon nu e usor.    Sa speli un dragon nu e usor.  - Page 6 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Sa speli un dragon nu e usor.
Back to top 
Page 6 of 9Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Oul de dragon
» Un dragon in Transylvmania
» The Dragon Song
» Kidnapped by a dragon
» How to Train Your Dragon: The Hidden World (2019)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Planeta Utopia :: Welcome! :: Dimensiunea magica :: Fairytopia :: Padurea de argint-
Jump to: