Planeta Utopia
Planeta Utopia
Planeta Utopia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Lasati imaginatia sa va poarte in zbor pe o planeta indepartata, o planeta a fanteziei unde veti intalni personaje de basm, animale mistice si unde totul este posibil
 
HomePortalSearchMemberlistRegisterLog in
Top posting users this month
No user
Latest topics
» La delfinariu (cu Madalina si Priscilla)
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSun Apr 28, 2024 10:56 am by Sanara

» o excursie in dreamtopia
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSun Apr 28, 2024 9:41 am by Sanara

» Propuneri
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:30 pm by Madalina

» Sujata a fost decazuta din staff
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:29 pm by Madalina

» condica de prezenta
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:23 pm by Pamella

» Princess of dreams (continuare)
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSat Apr 27, 2024 9:21 pm by Saphire Helena

» Berbec
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:48 pm by Pamella

» Taur
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:47 pm by Pamella

» Gemeni
Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeFri Nov 24, 2023 4:47 pm by Pamella


 

 Lucruri neștiute din lumea animalelor

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Xiphion.
MEMBRU
MEMBRU
Xiphion.


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 66
Kwan Kwan : 69
Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Iceland

Lucruri neștiute din lumea animalelor Empty
PostSubject: Lucruri neștiute din lumea animalelor   Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeFri Jun 05, 2020 3:07 am

​Lumea animalelor este cel puțin la fel de interesantă și fascinantă ca lumea oamenilor. Lucrurile neobișnuite despre animale, stilul lor de viață, obiceiurile și ciudățeniile lor continuă să ne uimească în fiecare zi.

1. Numărul termitelor este de 10 ori mai mare decât cel al oamenilor.

2. Spre deosebire de oameni, câinii își poartă amprenta pe nas.

3. Tigrii au și pielea în dungi, nu doar blana, iar modelul lor este unic pentru fiecare reprezentant al speciei, la fel ca amprentele la oameni.

4. Dacă pisicile și câinii pot fi dreptaci sau stângaci, la fel ca oamenii, urșii polari sunt doar stângaci.

5. Cârtița poate săpa un tunel mai lung de 90 de m într-o singură noapte.

6. Cel mai rapid înotător dintre pești este peștele-sabie, care poate atinge o viteză de 109 km/h.

7. Rasa de câine Chow-Chow este singura cu limba mov, spre deosebire de celelalte, care au limba roz.

8. Ochii măgarului sunt astfel amplasați, încât acesta are capacitatea de a-și vedea toate cele 4 picioare.

9. Melcii pot hiberna timp de 3 ani, fără întrerupere.

10. Cel mai mare crab din lume poate atinge 15 kg, în timp ce cel mai mic are dimensiunea unui bob de mazăre.

11. Limba cameleonului poate atinge lungimea dublă a corpului său.

12. Dinții iepurilor nu se opresc niciodată din creștere.

13. Armadillo dă naștere de fiecare dată unor 4 puiuți identici.

14. La fel ca oamenii, cimpanzeii chelesc odată cu înaintarea în vârstă.

15. Un melc are mai mult de 25.000 de dinți.

16. Cangurul este singurul mamifer cu picioare care nu poate merge cu spatele.

17. Ursul Koala doarme 22 de ore pe zi.

18. O lipitoare are 32 de creiere.K

19. Koala este singurul animal care are amprente asemănătoare cu cele ale oamenilor.

20. Puricii sunt responsabili pentru moartea a o treime din populația Europei din secolul al XIV-lea, deoarece au transmis ciuma.


Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto9_250 Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto2_250 Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto8_250
》》》Eclair Higurashi

Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_p23kqqDHZl1tqabwno1_540
Back to top Go down
http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro/
Sujata
Gods
Gods
Sujata


Name : Roxie
Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 2657
Kwan Kwan : 16493
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Baia Mare

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 2

Lucruri neștiute din lumea animalelor Empty
PostSubject: Re: Lucruri neștiute din lumea animalelor   Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSat Jun 06, 2020 8:50 pm

mi se par super interesante noutatiile astea postate de tine
Back to top Go down
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Xiphion.
MEMBRU
MEMBRU
Xiphion.


Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 66
Kwan Kwan : 69
Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Iceland

Lucruri neștiute din lumea animalelor Empty
PostSubject: Re: Lucruri neștiute din lumea animalelor   Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeSun Jun 07, 2020 1:42 pm

Lucruri neștiute din lumea animalelor ET2OXHRLucruri neștiute din lumea animalelor 3kBZb0m
Mă bucur că îți plac, am găsit aceste informații în urmă cu câțiva ani și am zis să le postez pe câteva forumuri, pentru a ține oamenii la curent.
Apropo, cum sunt interesată să fac pe viitor cursul de tehnician veterinar, am făcut rost de două cărți care vorbesc despre animalele de companie, iar una dintre ele este despre bolile infecțioase la animale și are peste 700 de pagini. Habar n-aveam că există foarte multe boli infecțioase. Am să postez un micuț articol odată ce o voi aprofunda. Momentan mă voi axasa puțin pe anatomia lor.

Lucruri neștiute din lumea animalelor ET2OXHRLucruri neștiute din lumea animalelor 3kBZb0m


Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto9_250 Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto2_250 Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_mfpz6nw76r1rvi1zto8_250
》》》Eclair Higurashi

Lucruri neștiute din lumea animalelor Tumblr_p23kqqDHZl1tqabwno1_540
Back to top Go down
http://soriceidebiblioteca.forumgratuit.ro/
Sujata
Gods
Gods
Sujata


Name : Roxie
Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 2657
Kwan Kwan : 16493
Varsta Varsta : 28
Localizare Localizare : Baia Mare

Foaie de personaj
Hrana dragon Hrana dragon: 2

Lucruri neștiute din lumea animalelor Empty
PostSubject: Re: Lucruri neștiute din lumea animalelor   Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitimeMon Jun 08, 2020 7:19 pm

Cursul ala de tehnician veterinar e ca si un fel de postliceala? Sper din tot sufletu sa reuseati cu acel curs si pe viitor sa ai propriul tau cabinet veterinar. 
Back to top Go down
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Sponsored content





Lucruri neștiute din lumea animalelor Empty
PostSubject: Re: Lucruri neștiute din lumea animalelor   Lucruri neștiute din lumea animalelor Icon_minitime

Back to top Go down
 
Lucruri neștiute din lumea animalelor
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Asa va arata lumea imaginatiei anul viitor
» lucruri ciudate din viata voastra
» In lumea spiridusilor
» Lumea poveştilor
» Accident in lumea magica.

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Planeta Utopia :: Welcome! :: Welcome! :: Chat topic :: Diverse discutii-
Jump to: